Náš názor

Poznámka: Tváří v tvář nepříjemné pravdě

Poznámka: Tváří v tvář nepříjemné pravdě

22. února 2019, 15:40

Katolické společenství hledá způsob, jak - slovy papeže Františka - "naložit s tímto zlem, které sužuje církev a lidstvo." Pojem zneužití má mnoho rovin, ne pouze tu nejvážnější v podobě zločinů sexuální povahy spáchaných na nezletilých; otevřenost, s níž organizátoři vatikánského summitu jednotlivé problémy pojmenovávají, dávají jistou naději. Její naplnění ale bude bolet.  

Televizní tip: Za Ježíškem s Večerníčkem

Televizní tip: Za Ježíškem s Večerníčkem

8. února 2019, 19:07

Největší zázrak vyrůstá z dobrého srdce, takové poselství přináší současný Večerníček České televize, loutkový seriál Zahrádka pod hvězdami, jehož hlavní postavou je chlapec Ježíšek. Podle námětu Ivana Renče ho natočil Martin Otevřel.

Poznámka: Neodložíš - komunistické přikázání koaličním partnerům

Poznámka: Neodložíš - komunistické přikázání koaličním partnerům

23. ledna 2019, 13:28

Řeklo by se, že na dnešním jednání sněmovny o komunistickém návrhu zdanit finanční náhrady vyplácené církvím nelze hledat nic zvláštního - podle očekávání předlohu pomohly schválit hlasy širší koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD, podle očekávání tomu předcházela místy bizarní řečnická vystoupení některých zákonodárců, podle očekávání se stejně spoléhá na to, že s konečnou platností se k celé věci vysloví Ústavní soud. Některé detaily ale zajímavé jsou.

I po 50 letech Palach volá po slušnosti a svědomí

I po 50 letech Palach volá po slušnosti a svědomí

16. ledna 2019, 04:31

Myšlenkou na den, kterou vysíláme v 5.27, 11.57 a 17.57, připomínáme 50. výročí sebeobětování Jana Palacha.

Poznámka: Neopomeňme ani devítky v kalendáři

Poznámka: Neopomeňme ani devítky v kalendáři

31. prosince 2018, 13:35

V končícím roce 2018 nás připomínka řady "osmičkových" událostí zvala k přemýšlení nad naší historii a jejím vlivem do současných časů. I velmi stručný a neúplný pohled mezi kulatá výročí nového roku naznačuje, že bychom v tomto neměli ustávat, spíš naopak.

Poučení z mimořádné schůze: komunisty tlačí čas

13. prosince 2018, 18:13

Žádné překvapení dnešní mimořádná schůze sněmovny projednávající komunistickou snahu o částečnou revizi vypořádání církevního majetku nepřinesla a podle očekávání celý restituční příběh bude dále pokračovat. Zejména z úst představitelů KSČM zazněla řada podivuhodných výroků kombinujících pranýřování údajné církevní chtivosti s pokryteckým uznáním pro papeže Františka, práci církve v sociální oblasti či křesťanské hodnoty. Žádnou novinkou není ani fake news o údajném výroku kardinála Tomáška, dnes snaživě zopakovaná poslancem Stanislavem Grospičem. Několik ponaučení však z dnešní schůze vyplývá.

Poznámka: Když premiér odpovídá na otázku

Poznámka: Když premiér odpovídá na otázku

6. prosince 2018, 16:27

Příznivcům cimrmanovského humoru či Havlova absurdního dramatu lze doporučit kus, který bývá tvůrčím způsobem celkem často reprízován na naší přední scéně. Onou laskominou jsou interpelace členů vlády v poslanecké sněmovně. Dnešní představení se mimořádně vydařilo.

Poznámka: O provokacích mocnosti a Češích na Krymu

Poznámka: O provokacích mocnosti a Češích na Krymu

27. listopadu 2018, 17:14

Současný ukrajinsko-ruský konflikt po námořním incidentu v Kerčském průlivu je v mnoha ohledech poučný i pro nás. Řada tuzemských politiků v nedávné minulosti svým počínáním naznačovala, že nebere úplně vážně obavy dalších západních zemí z ambicí Moskvy obnovit mocenský dosah bývalého sovětského impéria. Když pomineme ty z nich, kteří se na takový vývoj těší, mohla by nynější událost výrazně promluvit alespoň k některým.

Poznámka: Dobrá zpráva o Asii bude ta, že je mimo Asii

Poznámka: Dobrá zpráva o Asii bude ta, že je mimo Asii

8. listopadu 2018, 15:16

Její život je v posledních devíti letech naplněný zvraty, kterých je až příliš na jednu obyčejnou ženu, pětinásobnou matku z pákistánského venkova - nejprve soud rozhodl o popravě Asie Bibiové, protože tato křesťanka měla v hádce s dalšími ženami urazit islám. Když pak Nejvyšší soud vydal konečné stanovisko o propuštění na svobodu, vypukly v zemi nepokoje, po nichž místní vláda zařadila zpátečku a s Asií to opět nevypadalo dobře. Poslední zprávy, byť přicházejí v určitém informačním zmatku, naznačují příznivější vývoj, ale skutečně dobrá zpráva může mít jediný obsah - Asia je v bezpečí mimo rodný kontinent.

Poznámka: Prezident 28. října nezapomněl ani na katolíky

Poznámka: Prezident 28. října nezapomněl ani na katolíky

29. října 2018, 17:18

Ve svém projevu před předáváním státních vyznamenání kladl prezident Miloš Zeman důraz na boj s terorismem a ekonomickou kriminalitou. Pak udělil medaile a řády několika obecně uznávaným vědcům, sportovcům či vojákům a vyznamenal rovněž další dosud nevyznamenané osoby z okruhu svých příznivců či lidí sdílejících jeho pohled na světové problémy a Zdeňka Bakalu. Mezi katolíky by nemělo zapadnout, že je mezi nimi také bojovnice proti vypořádání církevního majetku Lenka Procházková, která mimo jiné podala trestní oznámení na kardinála Dominika Duku.

Senátní volby - tak málo voličů a tak zajímavý výsledek

Senátní volby - tak málo voličů a tak zajímavý výsledek

13. října 2018, 17:14

Voliči rozhodli o zajímavém výsledku senátních voleb - vládní koalici nastavili zdrcující zrcadlo, KSČM dokonce z horní parlamentní komory zcela vymazali, naopak si řekli o to, aby v aktivní politice pokračovaly osobnosti osvěžující letošní prezidentské volby, po Jiřím Drahošovi i Marek Hilšer a Pavel Fischer. Škoda jen, že voličů přišlo tak málo.

Komunální kampaň: Nechte to na nás, postavách z billboardů a popelnic

Komunální kampaň: Nechte to na nás, postavách z billboardů a popelnic

4. října 2018, 14:17

Billboard, který v těchto dnech denně míjím, dobře vystihuje klima v zemi před komunálními a senátními volbami. Muž a žena oděni v bílém sdělují, že by naši městskou část rádi vylepšili, což ale nezvládnou bez podpory (doslova "bez vás to nedáme"). Toto sdělení je vyvedeno velkými písmeny, naopak jména kandidátů zabírají tak povážlivě malou plochu, že za šera není zcela jasno, zda se paní jmenuje Eva nebo Iva. Tak trochu se zdá, že letošní praxe trochu boří vžitou představu o komunálních volbách postavených více na lidech než na stranách.

Poznámka: Mobilizace nebyla na houby, vždy je co bránit

Poznámka: Mobilizace nebyla na houby, vždy je co bránit

24. září 2018, 09:50

Září 38. roku bylo deštivé a houby rostly, alespoň v Podkrkonoší. Přesvědčil se o tom i můj dědeček, který přišel s plným košíkem domů, kde ho čekalo oznámení o všeobecné mobilizaci. Brzy poté už mířil s dalšími povolanými vojáky do bunkrů u krkonošského Zlatého návrší. V rámci osmičkových výročí řešíme v září to méně známé s otázkou, zda to celé nebylo na houby, když nákladně vybudovaná armáda k boji odhodlaných mužů byla po Mnichovské dohodě stažena z pozic a pohraniční území přešlo nacistům jaksi kontumačně.

Poznámka: Ústavně-právní nebo spíše anketní výbor poslanců?

Poznámka: Ústavně-právní nebo spíše anketní výbor poslanců?

7. září 2018, 13:22

Z pohledu zastánců dodatečného zdanění finančních náhrad církvím (peníze vyplacené státem za majetek, který z různých důvodů nemohl být vrácen) vypadá skóre z projednávání záležitosti ve výborech poslanecké sněmovny povzbudivě - dva výbory, dvě doporučující stanoviska. Při bližším pohledu je to ale spíše blamáž, která stvrzuje děravost komunistického návrhu.

Tři srpnové impulsy - rozhlas, NATO a migrace

Tři srpnové impulsy - rozhlas, NATO a migrace

22. srpna 2018, 16:23

Pravá tvář Varšavské smlouvy, která právě 21. srpna 1968 vyšla zvláště najevo, moderní fáze boje o rozhlas a zrcadlo nastavené naší současné imigrační rétorice, to jsou tři možná ne nejpodstatnější, ale přesto snad zaznamenáníhodné vzkazy nynějšího výročí invaze druhdy spojeneckých států do Československa.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony