Náš názor

Kardinál Beran nás posmrtně poučuje o komunistech a vlastenectví

Kardinál Beran nás posmrtně poučuje o komunistech a vlastenectví

23. dubna 2018, 09:33

Naplnění poslední vůle kardinála Josefa Berana a uložení jeho ostatků v pražské katedrále přineslo řadu poučných momentů pro naši současnost. Bude nám k užitku, když nepropásneme alespoň následující tři:

Kardinál Beran posmrtně opouští Řím

Kardinál Beran posmrtně opouští Řím

20. dubna 2018, 15:25

Ticho kaple v Nepomucenu, přerušované občasnými zvuky římských ulic. Vůně rozkvetlého jara a vzrůstající vzrušení. Takový je poslední den v Římě pro kardinála Josefa Berana. Už za pár hodin se rakev s jeho ostatky vydá na cestu do milované domoviny, kterou byl nucen opustit. Jsme svědky splnění jednoho snu...

Poznámka: Volební výsledky musí respektovat všichni, i Babiš a Zeman

Poznámka: Volební výsledky musí respektovat všichni, i Babiš a Zeman

11. dubna 2018, 13:04

Lidé, kteří se při shromážděních na náměstích vymezují vůči způsobu, jakým Andrej Babiš formuje vládu, prý mají problém s respektováním volebních výsledků, zaznívá od samotného Babiše, ale třeba i od prezidenta Miloše Zemana, který namísto předepsané nadstranické reakce na vnitropolitickou situaci hledá způsob, jakým by mohl šéfa hnutí ANO ukotvit v čele vlády. Protože od říjnových voleb už nějaký čas uplynul a výsledky poněkud překryly různé marketingové kouřové clony, neškodí se na ně znovu podívat, aby bylo jasno, kdo co nerespektuje.

Svatý týden model 1983: Estébácký vír u františkánů

Svatý týden model 1983: Estébácký vír u františkánů

27. března 2018, 12:03

Politická krize na Slovensku přispěla k tomu, že se značné pozornosti oprávněně dostalo 30. výročí velkopáteční demonstrace v Bratislavě za náboženské a občanské svobody. Rozehnat vodními děly pokojné shromáždění modlících se lidí se svíčkami, to jistě minulému režimu vytváří obstojnou vizitku. Za pozornost ale stojí ještě jiná událost ze Svatého týdne, k níž došlo o pět let dříve v obou částech tehdejší federace - dobová tajná policie jí dala název Vír.

Malá vzpomínka: Začalo to před deseti lety v Papui

Malá vzpomínka: Začalo to před deseti lety v Papui

12. března 2018, 17:04
"Now give thanks to the good Lord above - for His kindness, His wisdom and love" - "nyní vzdejme díky dobrému Pánu vzhůru za Jeho laskavost, moudrost a lásku" - začátek druhé sloky státní hymny Papuy-Nové Guineje neodbytně zaznívá mou myslí v těchto dnech. Je to právě deset let, kdy se mé osoby začala týkat už dříve navázaná spolupráce Papežských misijních děl a Radia Proglas. Výprava do Oceánie byla první z řady zámořských cest, které bez přehánění změnily můj život - a zdaleka ne tím, že jsem se začal více zajímat o zahraniční hymny.

Tři poznámky k další restituční šarádě ve sněmovně

Tři poznámky k další restituční šarádě ve sněmovně

28. února 2018, 20:18

Toho, kdo dlouhodobě sleduje poslanecké debaty o problematice takzvaných církevních restitucí, mohlo na té dnešní sotva co překvapit - ani názor komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, že majetek české církve měl na mysli papež František, když psal, že peníze mají sloužit a nikoli vládnout, ani verva, s níž se do půtek vrhal Miroslav Kalousek (a občas ťal do živého, jako když zasmečoval po zmínce o trestně stíhaném poslanci Pekárkovi v době restitučního hlasování poukazem na skutečnost, že autoři této zmínky velmi stojí o to, aby trestně stíhaný Andrej Babiš vedl vládu). Zbývají tři poznámky:

Poznámka: Petiční způsob Popeleční středy se zdá být poněkud nešťastným

Poznámka: Petiční způsob Popeleční středy se zdá být poněkud nešťastným

14. února 2018, 12:05

Vypadá to, že už kdekdo mezi českými katolíky vydal prohlášení k tomu, jak si představuje budoucnost pražského arcibiskupského stolce po letošních 75. narozeninách kardinála Dominika Duky. Různé skupiny se pak formou petičního sdělení navzájem poučují, že na Popeleční středu se označujeme popelem na znamení pokorného vědomí, že nejsme nic jiného než prach. Vztahuje se to i na naše silná slova, proto je s podivem, že jimi právě v tento den hýříme.  

Prezidentské volby: Pěkná čtyřka z dusíku a rovnováhy na páce

Prezidentské volby: Pěkná čtyřka z dusíku a rovnováhy na páce

27. ledna 2018, 17:03

Když voliči Jiřího Drahoše po prezidentské volbě s vítězstvím Miloše Zemana poněkud vyschne v ústech, stačí se pro vhodný komentář poohlédnout ve filmové klasice, byť snímek Marečku, podejte mi pero byl v nemilosti předchozího prezidenta Václava Klause. Ale zkusme to:

Ke druhému kolu prezidentské volby 2018

Ke druhému kolu prezidentské volby 2018

25. ledna 2018, 00:01

Už bylo mnohými řečeno prakticky všechno a usuzuji, že ani večerní debata v České televizi nepřinese nic, podle čeho bych změnil své rozhodnutí.

Titul této Myšlenky na den pochází od Karla Čapka: Pravda je víc než moc, protože je trvalá.

Poznámka: Souboj kandidátů nebo jejich zobrazení?

Poznámka: Souboj kandidátů nebo jejich zobrazení?

24. ledna 2018, 16:00

Stačí posoudit osobnost a vize Jiřího Drahoše a Miloše Zemana a vybrat z nich jednoho, který dostane hlas v druhém kole prezidentské volby. Jeví se to jako poměrně prostá, možná trochu nudná záležitost a snad proto si ji někteří komplikují tím, že spíše vybírají z mýtů, projekcí a někdy přímo ze lží o jednom nebo druhém z uvedených pánů.

Volební glosa: Pražané, lyžaři a zahraničí chtějí změnu

Volební glosa: Pražané, lyžaři a zahraničí chtějí změnu

13. ledna 2018, 18:23

Miloš Zeman své vítězství v prvním kole prezidentské volby opřel o silnou podporu v pohraničních oblastech Karvinska, Bruntálska, Jesenicka, Tachovska či Mostecka. Jeho vyzyvatel Jiří Drahoš nalezl oporu především mezi Pražany, lidmi hlasujícími v zahraničí a také v lyžažských střediscích, jak ukazují výsledky z Kvildy, Božího Daru, Bedřichova či Pece pod Sněžkou (tam Zeman až na 6. místě!). Jaké další vzkazy vyplývají z volební soboty?

Slovo ředitele Proglasu k prezidentským volbám

Slovo ředitele Proglasu k prezidentským volbám

12. ledna 2018, 14:01

Ředitel Radia Proglas Martin Holík připravil zamyšlení k prvnímu kolu přímé volby prezidenta České republiky. Zaznělo a zazní ve vysílání jako Myšlenka na den v pátek 12. ledna 2018 v 5.27, 11.57 a 17.55.

Poznámka: Jeden hlas, nic víc, nic míň

Poznámka: Jeden hlas, nic víc, nic míň

9. ledna 2018, 12:06

Voličský hlas je v naší stále rozvojové demokracii mnohdy nesprávně doceňovaný nástroj. Má přitom docela významnou hodnotu, aby odolal přeceňování i podceňování. Na příkladu nadcházejících prezidentských voleb to lze dobře ilustrovat.

Poznámka: Silvestrovská kanonáda vs. batole

Poznámka: Silvestrovská kanonáda vs. batole

1. ledna 2018, 15:57

Novoroční oslavy prý byly v zásadě klidné, byť je poznamenaly smrtelné nehody, požáry a úrazy, zatímco první dítě roku přišlo na svět minutu po půlnoci. Titulky hlavních zpráv 1. ledna mají ustálenou podobu, mění se jen okolnosti utržených končetin, popálenin, rvaček, požárů a rozhodně neplánovaných porodů císařským řezem. Tuto mediální předvídatelnost by stálo za to rozčeřit nějakým osobním příběhem. Tady je:

Glosa: Važme si desetiletého Schengenu!

Glosa: Važme si desetiletého Schengenu!

21. prosince 2017, 18:08

Před deseti lety se přestalo z České republiky vyjíždět přes hraniční kontroly. I když je teď docela v kurzu tesknit po některých jistotách minulých dob, žádnou nostalgii po razítkovaných pasech a neklidných pocitech před závorou není třeba pociťovat - na Schengenském prostoru zkrátka vyděláváme, a to nejen kratší cestovní dobou.

Dušan Baur

Svátek má: svátek sv. Marka / Marek

Moderuje: Dušan Baur
NyníJitro s dechovkou
Písnička: Mamičko, tatíčku; Sóla: Benkovičová Gitka, Minarovič Miroslav; Soubor: Záhorienka; CD: Slavíčka hlas
05.00Hudebně-zpravodajský...
05.27Myšlenka na den
05.30Hudebně-zpravodajský...
05.50Z očekávaných událostí
06.00Evangelium pro dnešní...
06.05Ranní chvály

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony