Náš názor

Mysleme na Srí Lanku a křesťany na výspě

Mysleme na Srí Lanku a křesťany na výspě

21. dubna 2019, 21:08

Není tomu ani týden, co vzplanula pařížská katedrála Notre-Dame, a ze Srí Lanky přichází další, mimořádně truchlivý zápis do černé kroniky křesťanských dějin. U první události asi málokdo pochyboval, že se nějakým způsobem týká i našeho středoevropského prostoru. Jako člověk, který zažil pohostinnost srílanských katolíků na vlastní kůži a před lety s nimi slavil i Velikonoce, doporučuji stejnou optikou nahlížet i krvavý svátek na jihoasijském ostrově.

Poznámka: Papežský polibek pro Jižní Súdán

Poznámka: Papežský polibek pro Jižní Súdán

12. dubna 2019, 19:04

Velmi neobvyklé gesto, kdy papež František líbal nohy představitelům Jižního Súdánu pozvaným do Říma k duchovní obnově za mír ve své zemi, naznačuje značné možnosti vatikánské diplomacie. Lze si ho zapamatovat jako trefnou odpověď, až se zase někomu zalíbí Stalinův posměšek o tom, kolik že má papež divizí.

Poznámka: Inspirace pro lidovce ze Slovenska

Poznámka: Inspirace pro lidovce ze Slovenska

29. března 2019, 08:41

KDU-ČSL zahajuje v Brně stranický sjezd, z něhož má vzejít nový předseda po Pavlu Bělobrádkovi. Tomu se podařilo lidovce vrátit do poslaneckých lavic a jeho nástupce bude mít zřejmě co dělat, aby alespoň tuto pozici udržel. Zajímavý nepřímý vzkaz dostává sto let slavící křesťanskodemokratická strana z prezidentských voleb na Slovensku.

Glosa: Skautský nejdelší nádech svobody pro všechny

Glosa: Skautský nejdelší nádech svobody pro všechny

18. března 2019, 17:33

Tuzemští skauti propočetli, že dneškem jejich hnutí započalo zatím nejdelší svobodnou éru bez přerušení. 10 699 dní od posledního obnovení skautingu překonalo předchozí souvislou etapu od založení díla A.B. Svojsíka do prvního zrušení nacistickými vládci. Z několika důvodů jde o více než jen matematickou hříčku.

Poznámka: ANO - bude trapas

Poznámka: ANO - bude trapas

8. března 2019, 10:13

Úvodem si řekněme, že kytarové sólo Radka Vondráčka na předsednickém pultu poslanecké sněmovny lze pokládat za lapálii ve srovnání s jeho dalšími počiny, jako byla podivná loňská cesta do Ruska nebo výběr komunisty Vojtěcha Filipa za svou pravou ruku ve vedení dolní parlamentní komory. Přesto si událost jistou pozornost zaslouží jako pohled do nitra hnutí ANO, jehož členové v poslední době vyprodukovali několik podobných scénářů.

Poznámka: Tváří v tvář nepříjemné pravdě

Poznámka: Tváří v tvář nepříjemné pravdě

22. února 2019, 15:40

Katolické společenství hledá způsob, jak - slovy papeže Františka - "naložit s tímto zlem, které sužuje církev a lidstvo." Pojem zneužití má mnoho rovin, ne pouze tu nejvážnější v podobě zločinů sexuální povahy spáchaných na nezletilých; otevřenost, s níž organizátoři vatikánského summitu jednotlivé problémy pojmenovávají, dává jistou naději. Její naplnění ale bude bolet.  

Televizní tip: Za Ježíškem s Večerníčkem

Televizní tip: Za Ježíškem s Večerníčkem

8. února 2019, 19:07

Největší zázrak vyrůstá z dobrého srdce, takové poselství přináší současný Večerníček České televize, loutkový seriál Zahrádka pod hvězdami, jehož hlavní postavou je chlapec Ježíšek. Podle námětu Ivana Renče ho natočil Martin Otevřel.

Poznámka: Neodložíš - komunistické přikázání koaličním partnerům

Poznámka: Neodložíš - komunistické přikázání koaličním partnerům

23. ledna 2019, 13:28

Řeklo by se, že na dnešním jednání sněmovny o komunistickém návrhu zdanit finanční náhrady vyplácené církvím nelze hledat nic zvláštního - podle očekávání předlohu pomohly schválit hlasy širší koalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD, podle očekávání tomu předcházela místy bizarní řečnická vystoupení některých zákonodárců, podle očekávání se stejně spoléhá na to, že s konečnou platností se k celé věci vysloví Ústavní soud. Některé detaily ale zajímavé jsou.

I po 50 letech Palach volá po slušnosti a svědomí

I po 50 letech Palach volá po slušnosti a svědomí

16. ledna 2019, 04:31

Myšlenkou na den, kterou vysíláme v 5.27, 11.57 a 17.57, připomínáme 50. výročí sebeobětování Jana Palacha.

Poznámka: Neopomeňme ani devítky v kalendáři

Poznámka: Neopomeňme ani devítky v kalendáři

31. prosince 2018, 13:35

V končícím roce 2018 nás připomínka řady "osmičkových" událostí zvala k přemýšlení nad naší historii a jejím vlivem do současných časů. I velmi stručný a neúplný pohled mezi kulatá výročí nového roku naznačuje, že bychom v tomto neměli ustávat, spíš naopak.

Poučení z mimořádné schůze: komunisty tlačí čas

13. prosince 2018, 18:13

Žádné překvapení dnešní mimořádná schůze sněmovny projednávající komunistickou snahu o částečnou revizi vypořádání církevního majetku nepřinesla a podle očekávání celý restituční příběh bude dále pokračovat. Zejména z úst představitelů KSČM zazněla řada podivuhodných výroků kombinujících pranýřování údajné církevní chtivosti s pokryteckým uznáním pro papeže Františka, práci církve v sociální oblasti či křesťanské hodnoty. Žádnou novinkou není ani fake news o údajném výroku kardinála Tomáška, dnes snaživě zopakovaná poslancem Stanislavem Grospičem. Několik ponaučení však z dnešní schůze vyplývá.

Poznámka: Když premiér odpovídá na otázku

Poznámka: Když premiér odpovídá na otázku

6. prosince 2018, 16:27

Příznivcům cimrmanovského humoru či Havlova absurdního dramatu lze doporučit kus, který bývá tvůrčím způsobem celkem často reprízován na naší přední scéně. Onou laskominou jsou interpelace členů vlády v poslanecké sněmovně. Dnešní představení se mimořádně vydařilo.

Poznámka: O provokacích mocnosti a Češích na Krymu

Poznámka: O provokacích mocnosti a Češích na Krymu

27. listopadu 2018, 17:14

Současný ukrajinsko-ruský konflikt po námořním incidentu v Kerčském průlivu je v mnoha ohledech poučný i pro nás. Řada tuzemských politiků v nedávné minulosti svým počínáním naznačovala, že nebere úplně vážně obavy dalších západních zemí z ambicí Moskvy obnovit mocenský dosah bývalého sovětského impéria. Když pomineme ty z nich, kteří se na takový vývoj těší, mohla by nynější událost výrazně promluvit alespoň k některým.

Poznámka: Dobrá zpráva o Asii bude ta, že je mimo Asii

Poznámka: Dobrá zpráva o Asii bude ta, že je mimo Asii

8. listopadu 2018, 15:16

Její život je v posledních devíti letech naplněný zvraty, kterých je až příliš na jednu obyčejnou ženu, pětinásobnou matku z pákistánského venkova - nejprve soud rozhodl o popravě Asie Bibiové, protože tato křesťanka měla v hádce s dalšími ženami urazit islám. Když pak Nejvyšší soud vydal konečné stanovisko o propuštění na svobodu, vypukly v zemi nepokoje, po nichž místní vláda zařadila zpátečku a s Asií to opět nevypadalo dobře. Poslední zprávy, byť přicházejí v určitém informačním zmatku, naznačují příznivější vývoj, ale skutečně dobrá zpráva může mít jediný obsah - Asia je v bezpečí mimo rodný kontinent.

Poznámka: Prezident 28. října nezapomněl ani na katolíky

Poznámka: Prezident 28. října nezapomněl ani na katolíky

29. října 2018, 17:18

Ve svém projevu před předáváním státních vyznamenání kladl prezident Miloš Zeman důraz na boj s terorismem a ekonomickou kriminalitou. Pak udělil medaile a řády několika obecně uznávaným vědcům, sportovcům či vojákům a vyznamenal rovněž další dosud nevyznamenané osoby z okruhu svých příznivců či lidí sdílejících jeho pohled na světové problémy a Zdeňka Bakalu. Mezi katolíky by nemělo zapadnout, že je mezi nimi také bojovnice proti vypořádání církevního majetku Lenka Procházková, která mimo jiné podala trestní oznámení na kardinála Dominika Duku.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony