Náš názor

Vzpomínky na Amazonii: Jak jsem si užil vakcíny

Vzpomínky na Amazonii: Jak jsem si užil vakcíny

14. ledna 2021, 18:10

Tentokrát hodně osobně a v ich-formě: Volal nějaký pán a ptal se, jestli ses už vrátil z té Jižní Ameriky, hlásí mi pobaveně sekretariát rádia. Jistě, to reprízování cestovních deníků v Čtení na pokračování může pro někoho být matoucí, navíc jsem teď určitou výpravu mimo rozhlasové pracoviště podnikl, byť nevedla do Guyany a Surinamu a vlastně jsem při ní neopustil okolí bydliště. Ale když už vzpomínáme na cestu na okraj Amazonie, zkusme najít nějaký přesah do současnosti. Na jeden mě nedávno přivedla jedna debata na sociální síti.

Poznámka: Merkelová předvedla emoce, které u nás možná chybí

Poznámka: Merkelová předvedla emoce, které u nás možná chybí

9. prosince 2020, 16:38

Není časté vidět Angelu Merkelovou v emocích. Při svém projevu ve spolkovém sněmu si pomáhala bušením rukama do pultu, aby podtrhla své sdělení, pronášené místy silně pohnutým hlasem: je třeba omezit sociální kontakty, jakkoli bolestivé to může být, aby se vývoj epidemie nezvrhl v katastrofu. "Je mi to líto, skutečně z celého srdce je mi to líto," říká Merkelová k nutnosti ubrat z některých předvánočních prvků, aby za ně společnost nezaplatila vysokou cenu. Zhruba ve stejnou dobu v našem parlamentu ministr zdravotnictví oznamuje, že vláda napraví zjevnou chybu a umožní  lidem odnášet zakoupené pivo z restaurace například ve džbánku nebo v plastové lahvi domů. 

Odtrhnout moc od odpovědnosti a kontroly ničemu nepomůže

Odtrhnout moc od odpovědnosti a kontroly ničemu nepomůže

1. prosince 2020, 14:02

Návrh novely zákona o veřejném zdraví, aby ministerstvo zdravotnictví a zejména nová pozice superhygienika převzaly pro podobné epidemické krize rozsáhlejší pravomoci, není zase tak převratný. Čas od času se objeví podobné volání k jízdě zdánlivě pohodlnou a příjemnou zkratkou. Ve skutečnosti jde v lepším případě o slepou uličku, v tom horším o úsek plný nebezpečných karambolů.

Poznámka: Červená na semaforu náboženského pronásledování

Poznámka: Červená na semaforu náboženského pronásledování

25. listopadu 2020, 12:31

Červené osvětlení některých staveb včetně kostelů, synagog nebo poslanecké sněmovny připomene, že pronásledování z náboženských důvodů patří až příliš k naší současnosti. Navzdory tomu, že bychom už měli být trochu dál od raně křesťanských dob, ze kterých k letošní Červené středě promlouvá mučednický osud svaté Kateřiny Alexandrijské. 

Poznámka: Nezvykejme si na politické hulvátství

Poznámka: Nezvykejme si na politické hulvátství

13. listopadu 2020, 17:16

Ten rozdíl mezi premiérem Andrejem Babišem v předtočené verzi a naživo je fascinující. Jeho vystupování při posledních interpelacích ve sněmovně, plné neurvalých osobních útoků, už snad nemohlo být vzdálenější pracně budovanému obrazu dobráckého, pečlivého a starostlivého šéfa, kterým Babišovy sociální sítě přetékají. I když je podstatnější sledovat činy politiků spojené s jejich funkcí, tuto stránku stojí za to neopomíjet.

Poznámka: Americkou velikost zatím brzdí Trumpova malost

Poznámka: Americkou velikost zatím brzdí Trumpova malost

3. listopadu 2020, 12:15

Vyhrál volby, když slíbil návrat státu na výsluní, a stal se velmi mocným, podle někoho dokonce nejmocnějším politikem na světě. Na konci funkčního období usiluje o znovuzvolení, takže se připomíná jako ten, kdo ten návrat na výsluní realizuje. Zároveň neváhá vyjevit svůj předpoklad, že volby ve státě, kterému čtyři roky úspěšně vracíte velikost, budou provázet nevídané podvody. Donald Trump zpochybňuje vlastní heslo "make America great again".

Česká politická telenovela přináší další pozoruhodný díl, asi ne poslední

Česká politická telenovela přináší další pozoruhodný díl, asi ne poslední

23. října 2020, 20:57

Česká politika je jako hodně spletitá telenovela. Nouze není o emoce, padouši se rychle mění v hrdiny a naopak, okamžiky napětí mnohdy nepostřehnutelně přecházejí v komické momenty, část publika drží palce svým vyvoleným až za hrob a příčetní diváci kroutí hlavou, jak mohl někdo něco tak nepravděpodobného vymyslet a realizovat. Další z podařených dílů právě sledujeme.

Ministrův projev – na co zapomněl a v čem ho vzít za slovo

Ministrův projev – na co zapomněl a v čem ho vzít za slovo

14. října 2020, 08:11

Zbavit se nálepky autoritářského plukovníka a nahradit ji lidskou tváří plnou empatie, srozumitelně vysvětlit důvody přijatých omezení a nastínit celkovou strategii zvládání epidemie koronaviru, tak lze chápat cíle večerního televizního projevu ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Vcelku se jim přiblížil, rozhodně více než před časem premiér Andrej Babiš se stylizací odpovědného otce milovaného národa, ani zde však nelze pominout určité výhrady.

Říjnové volby jako podnět k zamyšlení pro všechny

Říjnové volby jako podnět k zamyšlení pro všechny

3. října 2020, 21:31

Jak si kdo vyloží dnešní volební výsledky, může hodně záležet na jeho celkovém vnímání politické scény – někoho uspokojí převážně modré moře značící převahu premiérovy formace ANO v krajích, jiný poukáže na velmi omezený koaliční potenciál a ztrátu ostatních koaličních stran, případně na celkový debakl vládních uskupení v senátních volbách. Ať tak či onak, je zjevné, že se mezi voliči něco odehrává a kdo bude schopen toto dění správně uchopit, může si tak založit na úspěch ve sněmovních volbách příští rok.

Poznámka: Jak to vyhrát za přispění všech

Poznámka: Jak to vyhrát za přispění všech

30. září 2020, 13:55

"To, co tady děláme, můžeme vyhrát jenom za přispění všech. Lidé tomu musí věřit," uvedl dnes ve sněmovně ministr zdravotnictví Roman Prymula, když vysvětloval záměr vyhlásit nouzový stav. Docela tím vystihl, jak nesnadný úkol před vládou stojí: Získat pochopení a důvěru veřejnosti, s níž stále nedovede komunikovat, jak je potřeba a jak si koneckonců lidé zaslouží. 

Čas na skládání účtů ještě přijde? Jistě, pane premiére

Čas na skládání účtů ještě přijde? Jistě, pane premiére

22. září 2020, 08:11

"Budu k vám jako vždycky upřímný a otevřený," sdělil televizním divákům v mimořádném projevu předseda vlády Andrej Babiš a předznamenal tím, o co dále půjde: Premiérova slova sotva vstoupí do politických dějin, spíše by bylo vhodné, aby našla uplatnění ve školních učebnicích jako podařená ukázka předvolebního vyjadřování se všemi nástrahami, které z toho pro diváka vyplývají.

Poznámka: Honem ven z Cimrmanovy slepé uličky

Poznámka: Honem ven z Cimrmanovy slepé uličky

11. září 2020, 11:16

Minulý komentář poukázal na spojitost čínských postojů k České republice s jednou z příhod dobrého vojáka Švejka. I když by se jeho postavou dalo poměřovat mnohé z nynějšího tuzemského dění kolem šíření koronaviru, pomůžeme si tentokrát legendárním Járou Cimrmanem. Žádná legrace to ale nebude.

Poznámka: Čínský vztek, důstojnost na prodej a dobrý voják Švejk

Poznámka: Čínský vztek, důstojnost na prodej a dobrý voják Švejk

2. září 2020, 13:02

Čína rozezlená přítomností české delegace na Tchaj-wanu popustila uzdu emocím - Peking prý přiměje předsedu Senátu Miloše Vystrčila zaplatit vysokou cenu, jak sdělil ministr zahraničí Wang I. Dle nepodepsaného komentáře čínského vládního listu Global Times se rozhněvaný čínský lid dožaduje sankcí či přerušení diplomatických styků s ČR. Celé dění skýtá cenné poznatky o tom, jak o vztazích s naší zemí uvažuje politická elita Pekingu. Navíc má jednu půvabnou paralelu.

Glosa: Návrat roušek v zemi, kde nestíháme sledovat, jak se lidé uzdravují

Glosa: Návrat roušek v zemi, kde nestíháme sledovat, jak se lidé uzdravují

18. srpna 2020, 14:33

Původně to vypadalo, že ministerstvo zdravotnictví v sobotu propáslo jeden důležitý termín - mariánský svátek zvláště slavený v Lurdech se jevil jako vhodné datum k provedení dalšího skokového navýšení lidí vyléčených z nákazy koronavirem. Zpětně viděno ale vše proběhlo správně - k zázračnému uzdravení tužkou ve statistice došlo symbolicky ve stejný den, kdy ministr Adam Vojtěch veřejnost vyzval, ať si od 1. září znovu nachystá roušky.

Když se to lidstvu nejvíc vymykalo z rukou ...

Když se to lidstvu nejvíc vymykalo z rukou ...

6. srpna 2020, 13:48

V létě před 75 lety ještě nebyl s válkou konec, jak by se mohlo zdát z evropského pohledu. Připomínají nám to dva srpnové výroční dny dopadu amerických atomových bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Zároveň upozorňují, že síly, které se na sebe tak destruktivně narazily, tedy fanatismus a zničující nukleární zbraň, z povrchu zemského nevymizely.  

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony