Náš názor

Poznámka: Tento způsob velikonočního úterý ... a nejde o sníh

Poznámka: Tento způsob velikonočního úterý ... a nejde o sníh

6. dubna 2021, 15:38

Začíná být jasné, že pro dnešek si nevystačíme s běžným klišé, že šlo o den bohatý na události. Tuzemské dění velikonočního úterý vypadá jako protržená přehrada, která přestala po čtyřdenních svátcích zadržovat nastřádané dění. Bohužel nejde o žádný životodárný proud, ale až na výjimky o pěkné splašky.

Glosa: Vraťme se k fotbalu, ne do roku 1938

Glosa: Vraťme se k fotbalu, ne do roku 1938

30. března 2021, 16:21

Kvůli fotbalu se v minulosti i válčilo mezi Salvadorem a Hondurasem, naopak zelený trávník byl dějištěm podávání rukou mezi Američany a Íránci a na tribunách se poměrně nedávno realizoval nakonec neúspěšný pokus o sblížení Turecka a Arménie. Fotbalová historie zná mnoho okamžiků, kdy hra s kulatým míčem stála poblíž důležitého společenského dění, v dobrém i zlém. Asi ještě častěji se ale stala hříčkou pro různé nesportovní aférky. Jednu z nich v souvislosti s cestou reprezentačního obránce Ondřeje Kúdely do Walesu právě prožíváme.

Hana Hegerová rozdávala pokoj, důstojnost vyzařovala i před majorem Zemanem

Hana Hegerová rozdávala pokoj, důstojnost vyzařovala i před majorem Zemanem

23. března 2021, 16:03

Jsou lidé razící doktrínu, že umělec má rozdávat širokým masám radost, pod čímž si často představují upocenou zábavu. Hana Hegerová z této kategorie nebyla, ačkoli své posluchače naplňovala i radostí, ale ještě spíše jakýmsi pokojem, nadhledem, nostalgií, vědomím elegance v jinak silně neelegantních časech. Proto se část této atmosféry rozhostila veřejným prostorem po oznámení skonu nezapomenutelné paní Hany.

Poznámka: Nebrat si totalitu do nezakrytých úst

Poznámka: Nebrat si totalitu do nezakrytých úst

15. března 2021, 09:22

Když si připomínáme 82. výročí počátku nacistické okupace, hodí se s ohledem na určitá letošní specifika zmínit, že s německými vojenskými vozidly vstoupila do našeho prostoru skutečná totalita. Právě tímto slovem totiž v současnosti rádi operují někteří odpůrci covidových regulací. Sluší se jim připomenout, že totalita je něco úplně jiného a buďme rádi, že jakkoli zažíváme skutečně podivné časy, srovnání s érou po 15. březnu 1939 to nesnese.

Poznámka: Lockdown na postranní zájmy politiků

Poznámka: Lockdown na postranní zájmy politiků

10. března 2021, 08:55

Nezdar české cesty při zdolávání koronaviru má řadu příčin, které se zpravidla odvíjejí od mylné úvodní úvahy o funkčnosti promořování regulovaného na hranici zdravotnických kapacit - a vinou chybných a pozdních rozhodnutí i za touto hranicí, jak aktuálně vidíme. Také politických aspektů je hodně. Na rok přesně od prvního z razantních protiepidemických zásahů, totiž uzavření škol, si připomeňme alespoň jeden z nich - stálou přítomnost příliš mnoha vedlejších zájmů a motivů.

Komentátor Proglasu: Používat vakcínu jako politickou munici je absolutně nepřijatelné

Komentátor Proglasu: Používat vakcínu jako politickou munici je absolutně nepřijatelné

2. března 2021, 15:10

„Bývalý koordinátor promluvil: Jak se očkuje, když to řídí premiér.“ Tak zní titulek dnes zveřejněného rozhovoru webu Seznam Zprávy s někdejším národním koordinátorem očkování Zdeňkem Blahutou, který složil funkci po necelých dvou měsících na konci letošního ledna. Po něm koordinaci převzal premiér Andrej Babiš. Co to pro stát s nyní více než 20 tisíci zemřelými kvůli covidu znamená? Do jaké míry za to může premiérův způsob řízení? A co můžeme očekávat v následujících týdnech a měsících? O tom jsme v pořadu 13+ hovořili s komentátorem Proglasu Filipem Breindlem.

Poznámka: Nad 5500 mimořádnými slovy z ministerstva

Poznámka: Nad 5500 mimořádnými slovy z ministerstva

23. února 2021, 12:13

Četba aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které nakonec od čtvrtka, nikoli ode dneška zavádí povinnost nosit respirátor (ne všude a ne pro všechny, viz dále), zabere asi čtvrthodinu. Vyplatí se ji investovat, ne snad kvůli očekávání nějakých nových informací, ale kvůli zajímavému náhledu do úřednické mentality, která vyráží do boje s kusem papíru.

Poznámka: Dělat epidemii jako fotbal

Poznámka: Dělat epidemii jako fotbal

19. února 2021, 11:02

Gól mezi slávisty a fotbalisty anglického Leicesteru nepadl, a tak větší pozornost než na hřiště míří k zajímavé sešlosti na tribuně pro VIP hosty. Právě tam se nad bezbrankovou remízou ukázal jeden problém, jehož důsledky aktuálně neseme – zdá se, že příliš mnoho lidí z veřejného života nasáklo mentalitou fotbalového funkcionáře zvaného šíbr.

A za mrtvé z nouzového stavu odpovídá kdo, pane premiére?

A za mrtvé z nouzového stavu odpovídá kdo, pane premiére?

10. února 2021, 17:43

Opozice a hygienici – kdyby to nebylo v tak vážné situaci, dal by se způsob, jakým premiér Andrej Babiš hledá viníky nepříznivé situace, glosovat starým vtipem, který se navážel do zpožděných vlaků: kteří jsou čtyři hlavní nepřátelé dráhy? Jaro, léto, podzim a zima. Andrej Babiš ovšem není pódiovým komikem, vede vládu země, která se nachází v mizerné situaci po všech stránkách. Zastavme se proto u jeho slov a chvíli neřešme jinak zajímavou okolnost, že zazněla v Bělehradu.

Poznámka: Promítnout do výsledků voličskou vůli

Poznámka: Promítnout do výsledků voličskou vůli

3. února 2021, 15:15

Když ponecháme stranou vystoupení premiéra Andreje Babiše, který prezentuje dnešní rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení současného systému voleb do poslanecké sněmovny jako útok na svou osobu, a přitakáme kritice ne zcela vhodného načasování a délky projednávání příslušného návrhu, zůstává debata o tom, zda je přiměřený takový zásah do systému, který snad má své nedokonalosti, ale celkově zachovává poměrnost požadovanou ústavou. Když se v poslední době věnuje pozornost západním Čechám a bizarně přepisují regionální hranice, podívejme se na tuto záležitost perspektivou Karlovarského kraje.

My můžem – trapnost přistižených ukazuje, proč příklad z Teplic nenásledovat

My můžem – trapnost přistižených ukazuje, proč příklad z Teplic nenásledovat

26. ledna 2021, 13:25

Vlastně to setkání zajímavé skupiny prominentů v teplickém hotelu nepřináší nic nového – už dříve jsme věděli, že mnozí protagonisté veřejného života jsou přesvědčeni o tom, že na ně samotné se z nějakého důvodu nevztahují omezení vymyšlená (mnohdy jimi samými) pro prostý lid. Novinkou není ani naivita předpokladu, že se zrovna v Česku podaří něco takového provést bez pozornosti, ani přehlídka neuvěřitelně hloupých výmluv – na ní zamrzí nanejvýš to, že se do čela této hitparády dere přední představitel policie a nepřenechá prvenství hokejově-expolitické skupině.

Poznámka: Zvykejme si na éru, za niž nemůže Kalousek

Poznámka: Zvykejme si na éru, za niž nemůže Kalousek

19. ledna 2021, 16:49

Ve svých důsledcích lze považovat dnešní složení poslaneckého mandátu za poslední z humorných glos, které do domácí politiky se střídavým úspěchem přes dvacet let přinášel Miroslav Kalousek: Když už jste zahájili předvolební kampaň a možná taktizujete s její délkou, smiřte se s tím, že jsem vám právě značně ztížil oblíbenou figuru "za vše může Kalousek", říká si možná s typickým potutelným výrazem, s nímž si viditelně užíval slovní půtky poslední doby.

Vzpomínky na Amazonii: Jak jsem si užil vakcíny

Vzpomínky na Amazonii: Jak jsem si užil vakcíny

14. ledna 2021, 18:10

Tentokrát hodně osobně a v ich-formě: Volal nějaký pán a ptal se, jestli ses už vrátil z té Jižní Ameriky, hlásí mi pobaveně sekretariát rádia. Jistě, to reprízování cestovních deníků v Čtení na pokračování může pro někoho být matoucí, navíc jsem teď určitou výpravu mimo rozhlasové pracoviště podnikl, byť nevedla do Guyany a Surinamu a vlastně jsem při ní neopustil okolí bydliště. Ale když už vzpomínáme na cestu na okraj Amazonie, zkusme najít nějaký přesah do současnosti. Na jeden mě nedávno přivedla jedna debata na sociální síti.

Poznámka: Merkelová předvedla emoce, které u nás možná chybí

Poznámka: Merkelová předvedla emoce, které u nás možná chybí

9. prosince 2020, 16:38

Není časté vidět Angelu Merkelovou v emocích. Při svém projevu ve spolkovém sněmu si pomáhala bušením rukama do pultu, aby podtrhla své sdělení, pronášené místy silně pohnutým hlasem: je třeba omezit sociální kontakty, jakkoli bolestivé to může být, aby se vývoj epidemie nezvrhl v katastrofu. "Je mi to líto, skutečně z celého srdce je mi to líto," říká Merkelová k nutnosti ubrat z některých předvánočních prvků, aby za ně společnost nezaplatila vysokou cenu. Zhruba ve stejnou dobu v našem parlamentu ministr zdravotnictví oznamuje, že vláda napraví zjevnou chybu a umožní  lidem odnášet zakoupené pivo z restaurace například ve džbánku nebo v plastové lahvi domů. 

Odtrhnout moc od odpovědnosti a kontroly ničemu nepomůže

Odtrhnout moc od odpovědnosti a kontroly ničemu nepomůže

1. prosince 2020, 14:02

Návrh novely zákona o veřejném zdraví, aby ministerstvo zdravotnictví a zejména nová pozice superhygienika převzaly pro podobné epidemické krize rozsáhlejší pravomoci, není zase tak převratný. Čas od času se objeví podobné volání k jízdě zdánlivě pohodlnou a příjemnou zkratkou. Ve skutečnosti jde v lepším případě o slepou uličku, v tom horším o úsek plný nebezpečných karambolů.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony