Glosa: Ne všechno kolem Babiše je kampaň. Před lety to sám věděl

Glosa: Ne všechno kolem Babiše je kampaň. Před lety to sám věděl
4. října 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Offshorová kauza (nebo, jak uvádí policie, "kauza") premiéra Andreje Babiše z jeho předpolitické éry není pro ekonomického a právního laika lehce uchopitelná. Zajímavým způsobem však při ní ožívá čtyři roky stará osobní vzpomínka, při níž se autor tohoto textu stal příjemcem jedné věty z úst Andreje Babiše, v srpnu 2017 bývalého ministra financí a adepta volebního vítězství v říjnových sněmovních volbách.

Samotné setkání bylo letmé, v podstatě šlo o náhodný kontakt Babišovy kohorty s dvěma kolemjdoucími na mikulovském náměstí. Samotná věta ale v kontextu toho, co od premiéra dlouhodobě zaznívá, může překvapit. "To není kampaň!" prohlásil tehdy dotčeně a odmítl tak náš výklad dávající jeho přítomnost a snahu o kontakt do souvislosti s předvolebním obdobím. Početná skupina pak zamířila k nedaleké kavárně, v souladu s Babišovou předchozí odpovědí na otázku, co v jihomoravském městečku dělá.

Vzpomínku samozřejmě přiživuje přítomné dění, ve kterém nejen Andrej Babiš, ale i jeho další spojenci jako Marie Benešová či Jiří Ovčáček celou záležitost považují za politickou kampaň, dokonce za přímou reakci Babišových odpůrců na poslední vývoj předvolebních průzkumů, které dávají premiérovi slušné vyhlídky na možnosti sestavení vládní koalice. Fakticky by to znamenalo, že vládnutí Andreje Babiše chtějí aktivně bránit média jako Le Monde, Süddeutsche Zeitung, Washington Post nebo BBC, která se podílejí na projektu Pandora Papers, ale v našem politickém prostoru už koneckonců zazněly mnohem bizarnější výklady čehokoli.

Osobně raději zůstanu u poučení z letního Mikulova: Ne všechno, k čemu dochází v období před volbami, je nutně předvolební kampaní, i když se do ní může velice rychle propsat, jak se asi stane i teď, pokud Andrej Babiš zůstane u své dosavadní strategie mlhavých, mnohdy protichůdných výpovědí a útěku před tazateli. Tím, že svými reakcemi a komentáři vzbuzuje dojem nadnárodního spiknutí, ostatně rozehrává vlastní kampaň. 

Zbývá dopovědět, že něco z těch dob Babišova mezičasí mezi Sobotkovou a vlastní vládou by klidně mohlo přetrvat do dneška: Krátkému rozhovoru předcházelo slušné pozdravení, přítomní bodyguardi klidně přihlíželi a "chráněná osoba" dostála svému slovu a dala si kávu. Kampaň nekampaň.

Filip Breindl