Komentář: Setkání mládeže? Jen té “hodné“

Komentář: Setkání mládeže? Jen té “hodné“
26. ledna 2022 Náš názor Autor: Ondřej Havlíček

Česká biskupská konference chystá na letošní léto Celostátní setkání mládeže (CSM). Po pěti letech se tak na jeden týden a jedno místo sjedou mladí katolíci z celé republiky. Je to jistě správné a dobré. Ale nemohlo by to být ještě lepší?

Minulý týden vyvolal malou bouři příspěvek na facebooku, kam organizátoři setkání přidali následující obrázek, tzv. meme:

csm_meme

V komentářích pod příspěvkem se ihned objevily rozhněvané hlasy.„Co je poselstvím této reklamy? Zrelativizovat křesťanské hodnoty předmanželské čistoty?“ píše jedna žena, druhá jí přizvukuje: „Kdo je zodpovědný za tuto upoutávku? Je to výsměch těm, co žijí v čistotě!“

Není to ani relativizace, ani výsměch. Jde o využití jazyka, kterým komunikují mladí, kteří by měli být na setkání nalákáni. Obrázek koluje s desítkami jiných textů; je jedním z často používaných, snad každý mladý člověk, který se pohybuje na internetu, ho zná. Jedná se o druh vtipu, s předmanželským sexem nijak nesouvisí.

Myslím, že správci sociálních sítí CSM udělali to nejlepší, co mohli. Využili něco, co potenciální účastníci znají z běžného života a ze své komunikace s kamarády. Ukázali, že znají trendy a hlavně – že jsou úplně normální.

Celá záležitost ale nastiňuje zřejmě mnohem hlubší problém. Pro koho by měla být setkání mládeže podle některých připravována?

Aktuální podobě setkání by totiž možná víc slušel název Celostátní setkání katolické mládeže. Nebo úplně nejlépe Celostátní setkání hodné katolické mládeže.

Je určitě velmi správné, že letní pětidenní setkání mohou prožít všichni ti dospívající a mladí dospělí, kteří chodí ke svátostem, mají svá „spolča“, účastní se akcí pořádaných farními nebo děkanátními animátory, mají zázemí fungujících rodin, … Nejsou tu ale zástupy mladých, kteří to potřebují ještě mnohem víc? Ti, které neuvidíte na žádném setkání mládeže, kteří nepřijdou s rodiči v neděli do kostela (nebo přijdou, a tím to pro ně končí), kteří nepořádají pro mladší farní tábory, kteří nežijí v harmonických rodinách, kteří jsou třeba jiné sexuální orientace a v církvi se necítí dobře, kteří zapadli do špatné party, ano, možná i ti, kteří úplně nezvládají předmanželskou čistotu …

Vím, že tyhle všechny bude na setkání velmi těžké dostat a nemám recept, jak na to. Vůbec ale neškodí začít tím, že budou organizátoři mluvit jejich jazykem.

Příspěvek byl nakonec ze sociálních sítí CSM smazán, patrně na pokyn někoho „shora“. Škoda. Na chvíli totiž svitla naděje, že mladí věřící nebudou označováni odvěkým „dlouhá sukně, bledá líčka, tak se pozná katolička!“

Autor byl spokojeným účastníkem CSM 2017 v Olomouci a organizačně se v týmu propagace podílel na CSA v Chotěboři 2019.