Glosa: Voliči si řekli své k vládě bez Babiše, zatím slavme konec komunistů

Glosa: Voliči si řekli své k vládě bez Babiše, zatím slavme konec komunistů
9. října 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Vzpomeňte si, jak to bylo napínavé minule, v roce 2017: Dostane se nakonec TOP 09 přes pětiprocentní hranici a udrží se nad ní Starostové? Připadne druhá příčka za ANO Tomiu Okamurovi a SPD? Opravdu má ČSSD POUHÝCH 7 procent? Z pohledu dnešního sledování finiše koalice Spolu to může vypadat jako hodně vzdálená, už překonaná minulost, bylo by ale vhodnější to číst jako vzkaz o pomíjivosti a výzvu k využití šance, která podruhé přijít nemusí.

Hlavní rozdíl oproti roku 2017 (ostatně i 2013) je totiž v tom, že tehdy nebylo příliš představitelné, jak cokoli uskutečnit bez Andreje Babiše. Ne proto, že by tolik ztratil, v absolutních číslech zůstal téměř na svém, přišel o nějakých 40 tisíc hlasů z 1,5 miliónu a zůstane mu přes 70 poslanců, ale proto, že jeho konkurenti dokázali na scénu uvést podobně úspěšný subjekt jako ANO. 

Voliči tedy, vyjádříme-li to nejbanálnějším klišé kolem hlasování, rozdali karty tak, že lze hrát bez té Babišovy, která ale stále má hodnotu svrška či krále. Trumfové eso z ní udělat a do partie ji vrátit mohou politici Spolu a PirStanu, pokud by svým počínáním dali za pravdu premiérovi, který rád mluví o umělých slepencích spojených toliko programem Antibabiš.  

Že to nebude lehké a že občas přistane i nějaký klacík pod nohy zvenčí, se dá očekávat. Voliči ale vytvořili koalicím takový manévrovací prostor, že se o šanci na organizování vládních poměrů bez Andreje Babiše mohou připravit jen samy, pokud by se nechaly strhnout k vnitřní řevnivosti a různým žabomyším válkám, kterým se málokde daří tak dobře jako na naší politické scéně.

Tento text nemá za cíl zchladit nadšení, které se po dnešku rozhostilo v části politického spektra, jen připomenout, že cesta bude dlouhá a asi ne tak idylická jako pohledy na volební grafy. I tak je rozhodně co slavit, protože odchod KSČM z parlamentní scény se nesleduje každý den.

Filip Breindl