Poznámka: O Havla nejde vůbec a o Vondráčka málo, celé je to Mynářova svévole

Poznámka: O Havla nejde vůbec a o Vondráčka málo, celé je to Mynářova svévole
21. října 2021 Náš názor Autor: Filip Breindl

Odpolední brífink na Pražském hradě přinesl několik zajímavých poznatků k dění kolem hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana a počínání jeho spolupracovníků. Klíčovým je sdělení Vratislava Mynáře, kterým potvrdil skutečnost obsaženou ve zprávě Ústřední vojenské nemocnice senátorům: že stanovisko lékařů o pracovní neschopnosti hlavy státu a nepříznivé prognóze obdržel 13. října. To je mnohem důležitější sdělení, než celý popis návštěvy Radka Vondráčka i s videozáznamem.

Ve své řeči Mynář zdůvodňoval, jaké právní důvody mu neumožňovaly takovou informaci zveřejnit, není ale jasné, co mu bránilo ji sdělit například předsedovi vlády či parlamentních komor, přičemž Senát o ni dva dny předtím požádal a s předsedou Sněmovny Vondráčkem byl kancléř dokonce v osobním kontaktu. Pokud bychom přijali jeho konstrukci, že ani v tomto případě nesměl se zprávou nakládat bez výslovného souhlasu prezidenta, dostali bychom se do zcela absurdního začarovaného kruhu, který je koneckonců i v rozporu s předloňským vyjádřením Miloše Zemana o tom, že prezident má povinnost o svých zdravotních omezeních informovat. O zdravém rozumu nemluvě. A i kdyby opravdu platilo, že v této situaci si Mynář měl ponechat lékařskou zprávu o pracovní neschopnosti prezidenta pro sebe, jaký smysl pak dávají kancléřovy výroky na adresu vedení Senátu, když se po dané informaci pídil? Kdy bychom se o prezidentových možnostech zastávat úřad dozvěděli, pokud by to senátoři neudělali?

Vše ostatní, zejména pasáž o údajné informační nevstřícnosti spolupracovníků prezidenta Václava Havla, už tvoří jen takovou mlhu, která by měla zakrýt svévoli a přinejmenším neetický postup hradního úředníka (skutečně nikým nevoleného). To, že se svými spolupracovníky a Radkem Vondráčkem pobýval u prezidenta na nemocničním pracovišti intenzivní péče bez ochranných pomůcek, v rozporu s pravidly Ústřední vojenské nemocnice (opět o zdravém rozumu nemluvě), jen dotváří celkový rámec této nepěkné kancléřovy hry. Pravda vítězí.

Filip Breindl