Pozvánky a informace z regionů

Pozvánky na Proglasu - to jsou tipy od vás a tipy pro vás! Na koncerty, výstavy, divadlo, ale také poutě, duchovní programy a vzdělávání zveme každý všední den v 7.15 a v sobotu od 9 hodin. Zvěte i vy  - pište na pozvanky@proglas.cz.

Pozvánky na koncerty a další hudební akce naleznete v samostatné sekci hudebního webu.

Filtr: všechny akce | krátkodobé akce

Jihlavská výstava 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost

Jihlavská výstava 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost

Datum: 22. února 2018 — 25. listopadu 2018 Místo: Muzeum Vysočiny

Letošní významné výročí naší země si jihlavské muzeum připomene mimo jiné i výstavou „100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost“. Expozici vytvořenou ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava tamní Muzeum Vysočiny zahájí ve čtvrtek 22. února v 17:00. Výstava potrvá do 25. listopadu.

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: brněnská muzea

Příběhy vojáků a vznik nových států včetně toho našeho, prohlubování moravsko-slovenských vztahů, průmyslový rozmach, prvorepublikové symboly i umění. To vše bude obsahem výstavního cyklu Republika 100, který důstojně oslaví sto let od vzniku samostatného Československa. Na společném projektu se podílejí čtyři muzejní instituce: Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. V plánu mají celkem 11 výstav, vědeckou konferenci, seminář pro pedagogy i společný katalog. Vše se chystá v průběhu celého roku, některé z výstav přesáhnou i do roku dalšího. Společně chystají také veřejnou rekonstrukci událostí, které se dne 29. října 1918 odehrály v Brně.

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: Špilberk

Už 3. května zahájí Muzeum města Brna na hradě Špilberku svoji hlavní sezónní výstavu „Rok 1918: co nám válka vzala a dala…“. Expozice přiblíží závěr první světové války, okolnosti vzniku Československa i události v Brně v osudových dnech v říjnu 1918. Návštěvníci na ní poznají také příběhy vojáků navrátivších se domů do Brna. Výstava, která je součástí projektu Republika 100 zde bude k vidění do konce roku.

Jazz Brno 2018

Jazz Brno 2018

Datum: 10. září 2018 — 18. prosince 2018 Místo: klub Stará pekárna

V pondělí 10. září začal 21. ročník průběžného mezinárodního hudebního festivalu Jazz Brno. Do 18. prosince nabízí ještě dvacet pět večerů (převážně úterky) v klubu Stará Pekárna. Také letos pojali organizátoři přehlídku kosmopolitně: většina večerů bude patřit zahraničním nebo smíšeným sestavám.  Ostatně jazz sám je někdy označován jako „univerzální světový jazyk“. Postupně se představí hudebníci z USA, Ekvádoru, Rakouska, Velké Británie, Polska, Slovenska, Austrálie, Brazílie, Dánska, Norska, Jihoafrické republiky a Maďarska. 

Boskovice: výstava Vzhůru, máme svůj vlastní stát

Boskovice: výstava Vzhůru, máme svůj vlastní stát

Datum: 13. září 2018 — 25. listopadu 2018 Místo: Muzeum regionu Boskovicko

Připomínkou 100. výročí založení samostatného Československa v Boskovicích bude také výstava tamního muzea „Vzhůru, máme svůj vlastní stát“. Expozice s podtitulem „Boskovický okres v 1. republice, se prvním návštěvníkům otevře ve čtvrtek 13. září v 18 hodin. Na sedmou večerní je pak za budovou Muzea regionu Boskovicka připravena projekce dokumentárního filmu z návštěvy T. G. Masaryka ve městě v roce 1929 a filmu Věry Chytilové TGM Osvoboditel.  Výstava bude přístupná do 25. listopadu.

Brněnský Kurz symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství

Brněnský Kurz symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství

Datum: 13. září 2018 — 8. prosince 2018 Místo: CENAP

Brněnské Centrum naděje a pomoci pořádá další "Kurz symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství". Nabízí ho jak odpolední formu ve čtvrtek (od 13.9.2018) , prostřednictvím sobotních kurzů (od 15.9. 2018).

Brno: výstava Největší záhady a tajemství světa

Brno: výstava Největší záhady a tajemství světa

Datum: 15. září 2018 — 2. prosince 2018 Místo: Letohrádek Mitrovských

Brněnský Letohrádek Mitrovských nově láká na „Největší záhady a tajemství světa“. Na české premiéře stejnojmenné výstavy jsou zde k vidění přesné kopie záhadných předmětů. Do 2. prosince zde bude k vidění replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky, Longinova kopí, Turínského plátna nebo Codexu gigas.

Brno: programy pro rodiče prožívající ztrátu dítěte

Brno: programy pro rodiče prožívající ztrátu dítěte

Datum: 20. září 2018 — 17. ledna 2019 Místo: CRSP

Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně nabízí novou otevřenou podpůrnou skupinu pro rodiče prožívající ztrátu dítěte během těhotenství a po porodu s názvem Děti nebe. Setkání budou probíhat pravidelně jednou měsíčně v Klubovém sále CRSP na Biskupské 7 v Brně, zahajovací je připraveno na  čtvrtek 20. září 2018 od 18 do 20 hodin. Provázet jím budou Bc. Mgr. Hana Sedláková, Bc. Vendula Chaloupková a P. Daniel Bořkovec. Rodiče mají možnost sdílet se v bezpečném prostředí empatie a důvěry, získají nové kontakty a odkazy na konkrétní pomoc, kterou mohou využít i individuálně. Individuálně bude také pojato bezplatné psychologické poradenství, které bude k dispozici vždy před otevřenou podpůrnou skupinou (15.30 – 17.30).

Nahlédnutí až do světa menšího než atom

Nahlédnutí až do světa menšího než atom

Datum: 20. září 2018 — 1. března 2019 Místo: zábavní vědecký park  VIDA!

Zábavní vědecký park VIDA! nabízí výstavu „KUK“. Jejím prostřednictvím spolu s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd České republiky představuje dobrodružnou výpravu ze světa viditelného pouhým okem až k částicím menším než atom. Čtyři tematické okruhy seznámí zájemce s výzkumy a přístroji z laboratoří předního vědeckého pracoviště.

Jihlavská výstava 100 let republiky očima filatelisty

Jihlavská výstava 100 let republiky očima filatelisty

Datum: 21. září 2018 — 18. listopadu 2018 Místo: Muzeum Vysočiny

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabídne svým návštěvníkům od pátku 21. září výstavu, kterou připomeneme letošní velké výročí vzniku samostatné Československé republiky z poněkud specifického pohledu. Expozici „100 let republiky očima filatelisty“ připravilo spolu s místním Klubem filatelistů 06-40 Vysočina, prezentovat ji bude do 18. listopadu.