Co by napsali Záporožci dnes? Nejsi sultán, jsi terorista

Co by napsali Záporožci dnes? Nejsi sultán, jsi terorista
4. března 2022 Náš názor Autor: Filip Breindl

V kontextu dnešních událostí se zdá být určitým paradoxem, že mezi opravdové klenoty ruské kultury patří obraz Ilji Repina Záporožci. Zachycuje bujarou náladu legendární události, kdy kozáci formulují odpověď na výzvu osmanského sultána, aby se mu podrobili, a předhánějí se v snášení urážek na adresu dobyvatele. Co by napsali o více než 300 let později, když k Dněpru dorazil další agresor?

Do smíchu je asi málokomu a zůstává jen chuť napsat skutečně bez obalu, co si my, skutečně v postavení Záporožců vyzývaných k porobení, o novodobém sultánovi z Kremlu myslíme. Už samotný vojenský vpád na Ukrajinu má mnoho prvků terorismu, zejména v naprosté bezohlednosti vůči civilistům. Zahrávání si s bezpečností Záporožské atomové elektrárny už Rusko zcela vyjímá z nijak lichotivé skupiny zemí vedoucích nesmyslnou agresi a staví ho na ještě horší úroveň násilných fanatiků typu Al-Káidy, Tálibánu či Islámského státu. 

Nemusíme se nutit do kozáckého veselí a odpověď nemusí plýtvat barvitými obraty, ale měla by stejně jako tenkrát jasně sdělit, za koho autora vzkazu máme, a projednou se třeba přidat k prezidentu Miloši Zemanovi, jenž minulý týden poctil svého dlouholetého přítele a spojence Vladimira Putina termínem "šílenec", i když ve světle posledního dění skoro vypadá jako příliš laskavý eufemismus. 

Kéž by nadále hlavní asociací se slovem Záporožský zůstal Repinův obraz a k dnešnímu bezprecedentnímu dobývání jaderné elektrárny (účastníky "operace zaměřené na vojenské cíle a prevenci jaderného vyzbrojení Ukrajiny"!) do historie vstoupily umělecky méně hodnotné, ale velmi výmluvné snímky na téma "Sultán a jeho družina se zodpovídají mezinárodnímu tribunálu".

Filip Breindl