Poznámka: Šéf MOV velebí novou éru zimních sportů, zatímco pro olympioniky je čínská wi-fi rizikem

"Oba lídři spolu hovořili o silné podpoře mezinárodní komunity olympijským hrám v Pekingu 2022." Věta jako vystřižená z čínské propagační brožurky ve skutečnosti pochází z oficiálního webu Mezinárodního olympijského výboru a minulý týden takto popsala setkání šéfa MOV Thomase Bacha s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Naznačuje podstatu problému nadcházejících her.
Není ani tak na straně organizátorů, jako právě u funkcionářů světového olympismu, kteří se prostě rozhodli některé věci nevidět. Nejde zdaleka jen o tu nejkřiklavější věc, která souvisí s žalostným standardem lidských práv v komunistické Číně, je tu i počínání této země v počátcích covidových lapálií a důležitý aspekt této olympiády souvisí s kybernetickou bezpečností zahraničních návštěvníků, což příslušné úřady včetně českého NUKIB řeší jednoznačnými pokyny a jasnou nedůvěrou v čistotu úmyslů pořadatelské země.
Thomas Bach se ale rozhodl místo této reality a poměrně rozsáhlého diplomatického bojkotu her vidět silnou podporu mezinárodního společenství, místo pojmenování totalitních praktik, útlaku či náboženské nesvobody oslavovat údajný začátek nové éry globálních zimních sportů a nehnout ani brvou, když sportovci nemohou v hostitelské zemi bez obav použít ani wi-fi.
Asi z toho nelze vyvozovat, že by MOV realizoval nějaký pročínský politický program, ale zdá se, že olympijští funkcionáři se rádi nechají vpustit do blízkosti režimů, které nějaké celkové fair-play úplně nepraktikují. Proto se cílem míjí kritika vůči sportovcům, kteří čelí různým doporučením, aby si medaile z Pekingu ošklivili. Tudy cesta nevede, tlak musí zamířit k těm, kdo situaci způsobili.
Sportovci to nebyli, stejně jako si nevymysleli, že před osmi lety bude zimní olympiáda v Rusku, náhodou v době, kdy má tato země prsty v násilnostech na sousední Ukrajině. MOV tehdy střežil neutrální charakter her Vladimira Putina skutečně nekompromisně, a tak nepovolil černé pásky na kombinézách ani norským běžkyním na lyžích kvůli rodinné ztrátě, natož ukrajinským biatlonistkám. Vita a Valj Semerenkovy, Julija Džymová a Olena Pidhrušná odpověděly tím nejlepším možným způsobem, když po skvělé střelbě i běhu byly v cíli první před domácími Ruskami, u nichž se navíc dodatečně provalil doping (na bronzový stupeň se tak dostaly Češky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková).
Na olympiádách opravdu vznikají zajímavé nejen sportovní příběhy a nejspíš tomu tak bude i v Pekingu. Mnohé z nich mohou mít politickou rovinu i bez přičinění MOV. Jde o to, aby jich příliš mnoho nepsali samotní funkcionáři.
Filip Breindl