Koronavirus ve světě: Kardinál v karanténě, muslimové omezili veřejné modlitby

Koronavirus ve světě: Kardinál v karanténě, muslimové omezili veřejné modlitby
16. března 2020 Události Autor: Filip Breindl

"Nikdo není vyňat z této bolestivé zkoušky," prohlásil biskup ze severoitalského Bergama Francesco Beschi, když informoval, že mezi oběťmi koronaviru z minulého týdne je i šest kněží jeho diecéze.

Dvacet dalších skončilo v nemocnici. V Itálii si epidemie dosud vyžádala přes 1800 životů, to je po Číně nejvíc ze všech států světa.

Nákaza se zatím nevyskytla v Salvadoru. Středoamerický stát do karantény umístil přes 1200 lidí, kteří se v poslední době vrátili ze zahraničí. Nově je mezi nimi i kardinál Gregorio Rosa Chavez, který byl v americkém Dallasu. Oznámil to salvadorský arcibiskup Jose Luis Escobar Alas s tím, že na žádost apoštolské nunciatury a ministerstva zahraničí a s ohledem na věk 77letého kardinála došlo k jeho umístění mimo běžná karanténní centra, ačkoli Chavez požadoval, aby s ním zacházeli jako s ostatními Salvadorci.

V Rakousku začala v souvislosti s opatřeními proti koronaviru fungovat katolická biskupská konference ad hoc, tedy pro tuto konkrétní situaci. Jde o menší sbor než běžně, kdy se jednání účastní zástupci všech diecézí v zemi. Nynějšího krizového řízení se ujali biskupové z Lince, Salcburku a Štýrského Hradce pod vedením kardinála Christopha Schönborna z Vídně. Ten měl původně na dnes započatém plenárním zasedání biskupské konference předat svou předsednickou funkci po vypršení mandátu. Místo toho zůstává v čele rakouských biskupů do příštího řádného zasedání a dnes bude se svými kolegy jednat prostřednictvím videokonference o reakci církve na opatření v zemi proti šíření koronaviru. Jsou podobná těm českým a znamenají mimo jiné zákaz veřejných bohoslužeb.

Islámské právo šaríja dovoluje zrušit páteční modlitby v mešitách za výjimečných okolností, jako je nynější pandemie koronaviru COVID-19. K tomuto závěru dospěla rada náboženských učenců při káhirské univerzitě Al-Azhar, která platí za jednu z nejvýznamnějších autorit sunnitského islámu. Ve svém stanovisku imámové uznali oprávněnost státních omezení hromadných muslimských modliteb, pokud se jedná o opatření proti šíření koronaviru. Pro Egypt rada stanovila, že mešity mají zůstat otevřené v době nařízených individuálních modliteb během dne; i zde se má dbát na to, aby nedocházelo k soustředění velkého množství lidí na malém prostoru, napsala egyptská média.

zdroj: ČTK, Kathpress, Bergamo News

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony