Koronavirus ohrožuje především seniory. O pomoc mohou požádat na lince Života 90

Koronavirus ohrožuje především seniory. O pomoc mohou požádat na lince Života 90
16. března 2020 Události Autor: Hana Kašpárková

Nejzranitelnější skupinou ohroženou koronavirem jsou senioři. Navštěvovat by neměli supermarkety, pošty, ani lékařská zařízení. O pomoc s nákupem, vyzvednutím léků, s venčením psa nebo i společný rozhovor mohou staří lidé z Prahy požádat na nově zřízené lince, kterou od pátku nepřetržitě provozuje organizace Život 90.

Pomoc seniorům, kteří by neměli ve stavu nouze vycházet ze svých domovů, nabízí nepřetržitá linka 800 160 166.  Volajícího koordinační tým následně propojí s některým z přihlášených dobrovolníků. „Často volají lidé, kteří si v současné situaci neví rady. Byli zvyklí si nakoupit, dojít si na poštu, do lékárny, nebo mají naplánované kontroly u lékaře, a v tuto chvíli si neví rady,“ řekla ve vysílání Proglasu za Život 90 vedoucí Centra aktivního stáří Lucie Rybyšarová. Koordinátoři na opačné straně telefonu se však setkávaní také s různými emocemi. „I to je určitý ventil pro daného člověka a může snížit jeho emocionální vypětí,“ dodala Rybyšarová.

Volat na linku mohou také všichni, kteří chtějí upozornit na osamoceného seniora, který potřebuje pomoc. Seniorům z regionů sice organizace přímou pomoc neposkytuje, dokáže však poradit či nasměrovat na službu v jejich okolí. Dobrovolníci pro Prahu a okolí, kteří se mohou hlásit skrze formulář na stránkách organizace Život 90, dostávají manuál, ve kterém se dozvídají, jak má i nemá vypadat kontakt se seniorem, jak zacházet s věcmi, které seniorovi předávají a podobně. „Po víkendu se nám ukazuje, že dobrovolníci i senioři jsou vzájemně velmi ohleduplní a vymýšlí individuálně různé kreativní postupy, jak riziko nákazy co nejvíce snížit,“ říká Lucie Rybyšarová.

Organizace  Život 90 zřizuje linku ve spolupráci s městem a Českým červeným křížem, který dobrovolníky školí. Do pomoci se zapojují také hasiči, skauti a další skupiny.

Více o službě najdete na stránkách organizace Život 90, nebo v aktuálním pořadu Vítejte senioři.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony