Jihomoravský kraj

Filtr: všechny akce | krátkodobé akce

Brno: Kurz psychososiální péče

Brno: Kurz psychososiální péče

Datum: 6. ledna 2018 — 30. června 2018 Místo: Brno

Osobní asistenci a tísňovou péči, poradnu pro pečující a domácí hospic Svatého Rocha poskytuje v Hustopečích (u Brna) sdružení pro pomoc a rozvoj Girasole. Pro ty, kdo pečují o své blízké doma, pořádá kurz „Nejste sami!“. Toto seznámení s nejrůznějšími poznatky z oblastí sociálních služeb, psychologie, a zdravotnictví nabízí o 14 sobotách od února do června příštího roku v Brně. Na tento akreditovaný kurz se můžete přihlásit na stránkách www.girasole.cz, nebo na telefonu 775 099 953.

Boskovické muzeum připomene 70. výročí vzniku státu Izrael

Boskovické muzeum připomene 70. výročí vzniku státu Izrael

Datum: 22. března 2018 — 24. června 2018 Místo: Muzeum regionu Boskovicka

70 let od vzniku státu Izrael chce Muzeu regionu Boskovicka připomenout výstavou „Hvězda pod tíhou hvězdy“ a cyklem přednášek „Židé v dějinách“.  Výstava bude k vidění v Židovském obecním domě od 1. dubna do 24. června 2018. Série přednášek o historii Židů a jejich kultuře se rozběhne 22. března.

Výstava Baví nás časopisy pro děti v rajhradském památníku písemnictví

Výstava Baví nás časopisy pro děti v rajhradském památníku písemnictví

Datum: 11. dubna 2018 — 14. října 2018 Místo: Památník písemnictví na Moravě

Vrátit se do světa dětství a znovu nahlédnout do časopisů, které zpříjemňovaly školní léta, nabízí aktuálně návštěvníkům Památník písemnictví na Moravě. Výstava Baví nás časopisy pro děti mapuje minulá dvě století, ve kterých se o přízeň tuzemských dětí a mládeže ucházelo na 130 specializovaných titulů spolu s dvacítkou příloh a dětských rubrik v novinách a časopisech pro dospělé. Řada jejich vydání bude v rajhradském památníku písemnictví k vidění do 14. října.

Výstava Emanuela Ranného v Rajhradě

Výstava Emanuela Ranného v Rajhradě

Datum: 3. května 2018 — 2. září 2018 Místo: Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě nabízí od května do konce prázdnin výstavu „Emanuel Ranný – Setkávání“. Ta představuje výběr z díla třebíčského grafika Emanuela Ranného (1943) se zaměřením na práce inspirované jeho vztahem k poezii. Prezentuje tak vše, co z tohoto „setkávání“ poezie a obrazu vzniklo – grafické listy, bibliofilské tisky, knižní ilustrace a také písemnosti a fotografie dokumentující přátelské vazby mezi grafikem a básníky.      

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: brněnská muzea

Příběhy vojáků a vznik nových států včetně toho našeho, prohlubování moravsko-slovenských vztahů, průmyslový rozmach, prvorepublikové symboly i umění. To vše bude obsahem výstavního cyklu Republika 100, který důstojně oslaví sto let od vzniku samostatného Československa. Na společném projektu se podílejí čtyři muzejní instituce: Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. V plánu mají celkem 11 výstav, vědeckou konferenci, seminář pro pedagogy i společný katalog. Vše se chystá v průběhu celého roku, některé z výstav přesáhnou i do roku dalšího. Společně chystají také veřejnou rekonstrukci událostí, které se dne 29. října 1918 odehrály v Brně.

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: Špilberk

Už 3. května zahájí Muzeum města Brna na hradě Špilberku svoji hlavní sezónní výstavu „Rok 1918: co nám válka vzala a dala…“. Expozice přiblíží závěr první světové války, okolnosti vzniku Československa i události v Brně v osudových dnech v říjnu 1918. Návštěvníci na ní poznají také příběhy vojáků navrátivších se domů do Brna. Výstava, která je součástí projektu Republika 100 zde bude k vidění do konce roku.

Brno: letní retro výstava v Letohrádku Mitrovských

Brno: letní retro výstava v Letohrádku Mitrovských

Datum: 5. května 2018 — 24. června 2018 Místo: Letohrádek Mitrovských

Pod titulem „Léto v Brně“ nabízí tamní Letohrádek Mitrovských retro výstavu o brněnských plovárnách, lázních, plážové módě, starých trojkolkách a bicyklech. Osvěžit se, zavzpomínat si, nebo se poučit zde můžete do 24. června.

Navštívení krásy ve Vile Tugendhat s Veronikou Žilkovou

Navštívení krásy ve Vile Tugendhat s Veronikou Žilkovou

Datum: 9. května 2018 — 25. června 2018 Místo: Vila Tugendhat

Herečka a hudebnice Veronika Žilková zkouší v Brně novou premiéru, v níž se vrací ke svému milovanému tématu z mládí – renesanční poezii. Společně s choreografem a tanečníkem Martinem Dvořákem a kytaristou a skladatelem Františkem Chaloupkou vytváří komponovaný divadelní tvar na hranici improvizace, režie, koncertu, recitace a tanečního divadla. Projekt s podporou statutárního města Brna a Státního fondu kultury plánuje do konce sezóny tři uvedení, dvakrát ve Vile Tugendhat a jednou v barokním divadle na zámku ve Valticích.

Výstava Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem

Výstava Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem

Datum: 21. května 2018 — 1. září 2018 Místo: Špilberk

Na dělovém bastionu na hradě Špilberku je nové lákadlo: výstava Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem. Na unikátních snímcích je např. linoleum z vily Tugendhat, raně-středověké nákončí opasku s motivem draka, chleba z válečného roku 1917 či střepiny leteckých pum. Výstava, která je přístupná zdarma, zůstane na místě až do září.

Originální snímky meziválečné architektury na brněnské výstavě fotografa Rudolfa Sandala

Originální snímky meziválečné architektury na brněnské výstavě fotografa Rudolfa Sandala

Datum: 31. května 2018 — 26. srpna 2018 Místo: Špliberk, vila Tugendhat

Avantgardní architekturu prvorepublikového Československa na originálních fotografiích Rudolfa Sandala mladšího uvidí návštěvníci na aktuální výstavě Muzea města Brna. Pod titulem „Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)“ vůbec poprvé představuje v tak rozsáhlé prezentaci, dílo tohoto brněnského tvůrce. Sandalo fotografoval moderní architekturu v Brně i jinde v Československu. Jeho snímky vily Tugendhat proslavily tuto ikonu světové moderní architektury i v USA a svou uměleckou úrovní se řadí k absolutní špičce v oboru fotografie architektury.