Jihomoravský kraj

Filtr: všechny akce | krátkodobé akce

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: brněnská muzea

Příběhy vojáků a vznik nových států včetně toho našeho, prohlubování moravsko-slovenských vztahů, průmyslový rozmach, prvorepublikové symboly i umění. To vše bude obsahem výstavního cyklu Republika 100, který důstojně oslaví sto let od vzniku samostatného Československa. Na společném projektu se podílejí čtyři muzejní instituce: Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. V plánu mají celkem 11 výstav, vědeckou konferenci, seminář pro pedagogy i společný katalog. Vše se chystá v průběhu celého roku, některé z výstav přesáhnou i do roku dalšího. Společně chystají také veřejnou rekonstrukci událostí, které se dne 29. října 1918 odehrály v Brně.

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: Špilberk

Už 3. května zahájí Muzeum města Brna na hradě Špilberku svoji hlavní sezónní výstavu „Rok 1918: co nám válka vzala a dala…“. Expozice přiblíží závěr první světové války, okolnosti vzniku Československa i události v Brně v osudových dnech v říjnu 1918. Návštěvníci na ní poznají také příběhy vojáků navrátivších se domů do Brna. Výstava, která je součástí projektu Republika 100 zde bude k vidění do konce roku.

Jazz Brno 2018

Jazz Brno 2018

Datum: 10. září 2018 — 18. prosince 2018 Místo: klub Stará pekárna

V pondělí 10. září začal 21. ročník průběžného mezinárodního hudebního festivalu Jazz Brno. Do 18. prosince nabízí ještě dvacet pět večerů (převážně úterky) v klubu Stará Pekárna. Také letos pojali organizátoři přehlídku kosmopolitně: většina večerů bude patřit zahraničním nebo smíšeným sestavám.  Ostatně jazz sám je někdy označován jako „univerzální světový jazyk“. Postupně se představí hudebníci z USA, Ekvádoru, Rakouska, Velké Británie, Polska, Slovenska, Austrálie, Brazílie, Dánska, Norska, Jihoafrické republiky a Maďarska. 

Brno: programy pro rodiče prožívající ztrátu dítěte

Brno: programy pro rodiče prožívající ztrátu dítěte

Datum: 20. září 2018 — 17. ledna 2019 Místo: CRSP

Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně nabízí novou otevřenou podpůrnou skupinu pro rodiče prožívající ztrátu dítěte během těhotenství a po porodu s názvem Děti nebe. Setkání budou probíhat pravidelně jednou měsíčně v Klubovém sále CRSP na Biskupské 7 v Brně, zahajovací je připraveno na  čtvrtek 20. září 2018 od 18 do 20 hodin. Provázet jím budou Bc. Mgr. Hana Sedláková, Bc. Vendula Chaloupková a P. Daniel Bořkovec. Rodiče mají možnost sdílet se v bezpečném prostředí empatie a důvěry, získají nové kontakty a odkazy na konkrétní pomoc, kterou mohou využít i individuálně. Individuálně bude také pojato bezplatné psychologické poradenství, které bude k dispozici vždy před otevřenou podpůrnou skupinou (15.30 – 17.30).

Nahlédnutí až do světa menšího než atom

Nahlédnutí až do světa menšího než atom

Datum: 20. září 2018 — 1. března 2019 Místo: zábavní vědecký park  VIDA!

Zábavní vědecký park VIDA! nabízí výstavu „KUK“. Jejím prostřednictvím spolu s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd České republiky představuje dobrodružnou výpravu ze světa viditelného pouhým okem až k částicím menším než atom. Čtyři tematické okruhy seznámí zájemce s výzkumy a přístroji z laboratoří předního vědeckého pracoviště.

Boskovice: výstava Bohuslav Odehnal

Boskovice: výstava Bohuslav Odehnal

Datum: 13. listopadu 2018 — 10. února 2019 Místo: Muzeum regionu Boskovicko

Muzea regionu Boskovicka otevře 13. prosince výstavu „Bohusla Odehnal – lidový umělec s jeho tvorba“. Po vernisáži připravené na 16. hodinu zde bude k vidění do 10. února.

Jak proměnit Mendlovo náměstí z rušného dopravního uzlu na přívětivější místo pro Brňany.

Jak proměnit Mendlovo náměstí z rušného dopravního uzlu na přívětivější místo pro Brňany.

Datum: 22. listopadu 2018 — 20. prosince 2018 Místo: Starobrněnský klášter

Jak proměnit Mendlovo náměstí z rušného dopravního uzlu na přívětivější místo pro Brňany. To bylo úkolem urbanisticko-architektonické ideové soutěže, jejíž výsledky vyhlásili radní v září letošního roku. Všech sedm soutěžních návrhů, včetně vizualizací a modelů, si teď mohou lidé prohlédnout na výstavě. Otevřena je od 22. listopadu do 20. prosince v přízemí Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, každý všední den od 9 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Brněnský Špilberk plný loutek

Brněnský Špilberk plný loutek

Datum: 22. listopadu 2018 — 20. ledna 2019 Místo: Špilberk

Celé jedno století vývoje tradičního českého loutkářství dokládá sbírka loutek Marie a Pavla Jiráskových. Jejich sbírku představí v mimořádném rozsahu a celistvosti vůbec poprvé Muzeum města Brna na hradě Špilberku. Spousta Kašpárků a pohádkových postav, ale i Spejbl s Hurvínkem – to vše je tam k vidění na výstavě „Umění loutky“. Na 350 jich tam můžete obdivovat od 22. listopadu do 20. ledna.

Brno: Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku

Brno: Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku

Datum: 1. prosince 2018 — 18. prosince 2018 Místo: Divadlo Bolka Polívky

V brněnském Divadle Bolka Polívky je na prosinec připraveno také představení Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku v režii Vladimíra Morávka. Obnovená premiéra vás čeká už 1. prosince od 16.00, další představení pak 2. a 18. prosince.

Prosinec v brněnském Divadle U stolu

Prosinec v brněnském Divadle U stolu

Datum: 1. prosince 2018 — 31. prosince 2018 Místo: Sklepní scéna Centra experimentálního divadla

Zahradníčkovu Ježíškovu košilku v trojím uvedení, spojení Havlovy Audience a Becketovy Katastrofy nebo derniéru Dostojevského Něžné nabízí v prosinci brněnské Divadlo U Stolu.