Jihomoravský kraj

Filtr: všechny akce | krátkodobé akce

Výstava Baví nás časopisy pro děti v rajhradském památníku písemnictví

Výstava Baví nás časopisy pro děti v rajhradském památníku písemnictví

Datum: 11. dubna 2018 — 14. října 2018 Místo: Památník písemnictví na Moravě

Vrátit se do světa dětství a znovu nahlédnout do časopisů, které zpříjemňovaly školní léta, nabízí aktuálně návštěvníkům Památník písemnictví na Moravě. Výstava Baví nás časopisy pro děti mapuje minulá dvě století, ve kterých se o přízeň tuzemských dětí a mládeže ucházelo na 130 specializovaných titulů spolu s dvacítkou příloh a dětských rubrik v novinách a časopisech pro dospělé. Řada jejich vydání bude v rajhradském památníku písemnictví k vidění do 14. října.

Výstava Emanuela Ranného v Rajhradě

Výstava Emanuela Ranného v Rajhradě

Datum: 3. května 2018 — 2. září 2018 Místo: Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě nabízí od května do konce prázdnin výstavu „Emanuel Ranný – Setkávání“. Ta představuje výběr z díla třebíčského grafika Emanuela Ranného (1943) se zaměřením na práce inspirované jeho vztahem k poezii. Prezentuje tak vše, co z tohoto „setkávání“ poezie a obrazu vzniklo – grafické listy, bibliofilské tisky, knižní ilustrace a také písemnosti a fotografie dokumentující přátelské vazby mezi grafikem a básníky.      

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Sto let Československa připomene čtveřice brněnských muzeí

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: brněnská muzea

Příběhy vojáků a vznik nových států včetně toho našeho, prohlubování moravsko-slovenských vztahů, průmyslový rozmach, prvorepublikové symboly i umění. To vše bude obsahem výstavního cyklu Republika 100, který důstojně oslaví sto let od vzniku samostatného Československa. Na společném projektu se podílejí čtyři muzejní instituce: Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. V plánu mají celkem 11 výstav, vědeckou konferenci, seminář pro pedagogy i společný katalog. Vše se chystá v průběhu celého roku, některé z výstav přesáhnou i do roku dalšího. Společně chystají také veřejnou rekonstrukci událostí, které se dne 29. října 1918 odehrály v Brně.

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Výstava Rok 1918: co nám válka vzala a dala… na brněnském Špilberku

Datum: 3. května 2018 — 31. prosince 2018 Místo: Špilberk

Už 3. května zahájí Muzeum města Brna na hradě Špilberku svoji hlavní sezónní výstavu „Rok 1918: co nám válka vzala a dala…“. Expozice přiblíží závěr první světové války, okolnosti vzniku Československa i události v Brně v osudových dnech v říjnu 1918. Návštěvníci na ní poznají také příběhy vojáků navrátivších se domů do Brna. Výstava, která je součástí projektu Republika 100 zde bude k vidění do konce roku.

Výstava Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem

Výstava Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem

Datum: 21. května 2018 — 1. září 2018 Místo: Špilberk

Na dělovém bastionu na hradě Špilberku je nové lákadlo: výstava Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem. Na unikátních snímcích je např. linoleum z vily Tugendhat, raně-středověké nákončí opasku s motivem draka, chleba z válečného roku 1917 či střepiny leteckých pum. Výstava, která je přístupná zdarma, zůstane na místě až do září.

Originální snímky meziválečné architektury na brněnské výstavě fotografa Rudolfa Sandala

Originální snímky meziválečné architektury na brněnské výstavě fotografa Rudolfa Sandala

Datum: 31. května 2018 — 26. srpna 2018 Místo: Špliberk, vila Tugendhat

Avantgardní architekturu prvorepublikového Československa na originálních fotografiích Rudolfa Sandala mladšího uvidí návštěvníci na aktuální výstavě Muzea města Brna. Pod titulem „Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)“ vůbec poprvé představuje v tak rozsáhlé prezentaci, dílo tohoto brněnského tvůrce. Sandalo fotografoval moderní architekturu v Brně i jinde v Československu. Jeho snímky vily Tugendhat proslavily tuto ikonu světové moderní architektury i v USA a svou uměleckou úrovní se řadí k absolutní špičce v oboru fotografie architektury.

Zlatá loď a výlety minibusem brněnského TICu

Zlatá loď a výlety minibusem brněnského TICu

Datum: 1. června 2018 — 7. září 2018 Místo: Brno

S příchodem léta otevírá TIC BRNO opět na přehradě své sezónní „íčko“ Zlatá loď se speciálním turistickým razítkem a v centru nabízí vyhlídkové jízdy minibusem po dvou atraktivních trasách. Okolí Brněnské přehrady si milovníci cyklistiky mohou projet na kole s oceněnou cyklomapou, která je k dispozici v českém i anglickém jazyce.

Brněnské Diecézní muzeum připomene P. Františka Sušila

Brněnské Diecézní muzeum připomene P. Františka Sušila

Datum: 14. června 2018 — 30. září 2018 Místo: Propitá věž katedrály sv. Petra a Pavla

Brněnské Diecézní muzeum otevře ve čtvrtek 14. 6. jako připomínku 150. výročí úmrtí P. Františka Sušila výstavu „František Sušil – život, dílo, odkaz“. Vernisáž proběhne od 16 hodin společně se zahájením výstavy Století sakrální architektury. Expozici prezentující významného kněze, pedagoga a buditele, který ovlivnil řadu moravských kněží i laiků, bude v tak zvané Propité věži katedrály svatých Petra a Pavla nabízet do 30. září.

Brno: výstava slovenské fotografky Soni Maletz

Brno: výstava slovenské fotografky Soni Maletz

Datum: 20. června 2018 — 21. září 2018 Místo: Galerie Valchařská

Brněnská Galerie Valchařská zve na výstavu slovenské fotografky Soni Maletz „Nedeľa“. V prostorách Tiskárny Helbich ji zahájí ve středu 20. června v 18.00. K vidění zde pak bude do 20. září. Na vernisáž od 19:00 naváže hudební projekt Vilém Spilka Quartetu „Podvod“ s posezením u ohně.

Léto brněnského univerzitního kina Scala

Léto brněnského univerzitního kina Scala

Datum: 30. června 2018 — 1. září 2018 Místo: kino Scala

Univerzitní kino Scala nabídne o prázdninách letní kino, patřit mu bude nádvoří Místodržitelského paláce. Scalní letňák tam bude poprvé promítat v sobotu (30.6.) a pak vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu a to až do 1. 9. Od 7. do 15. července pak bude Scala nabízet ohlédnutí za 53. ročníkem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.