Symfonici pomáhají nemocnici boromejek, Dolní Dobrouč partnerské obci v Itálii

Symfonici pomáhají nemocnici boromejek, Dolní Dobrouč partnerské obci v Itálii

Členové a zaměstnanci Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK podpořili svou sbírkou zakoupení dvou monitorů vitálních funkcí pro oddělení ARO v pražské nemocnici Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Shromažďování finančních prostředků stále pokračuje.

"Zatím jsme s touto nemocnicí nespolupracovali. Vzniklo to tak, že z lůna orchestru přišla taková vůle, že bychom chtěli pomoci. V této první fázi jsme pak chtěli pomoc směřovat těm, kteří jsou v první linii, tedy zdravotníkům," popsal ředitel hudebního tělesa Daniel Sobotka. "A proč sestry boromejky? Možná proto, že ony ve své pokoře nejsou zpravidla těmi nejhlasitějšími, kdo si říká o to, co je potřeba," dodává Sobotka.

Příběh italských uprchlíků z doby první světové války, kteří nalezli útočiště ve východních Čechách, spojuje obec Dolní Dobrouč a italské Marco di Rovereto, jež se nachází v oblasti výrazně zasažené epidemií koronaviru. Ta si vynutila zrušení jedné ze společných akcí, místo toho lidé na Orlickoústecku šili pro své italské přátele roušky. V kontaktu jsou starostové, skauti, dobrovolní hasiči i farníci. Podle Vlastimila Mlynáře z Dolní Dobrouče současná epidemická situace partnerství obou obcí utužila: "Bylo nádherné, že ve chvíli, kdy původně měla u nás probíhat ta společná akce, probíhala v Dobrouči ta iniciativa roušek pro Marco. Nakonec jsme jich odevzali 1200 a obec zajistila jejich odeslání. To bylo hodně symbolické a skoro mi z toho jezdí mráz po těle. Je nádherné, že se u nás do toho zapojilo tolik lidí," říká Mlynář. Celý rozhovor s ním a také reakci italské strany přineseme v pátečním Dopoledni s Proglasem.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony