Restorativní justice zprostředkovává dialog mezi pachateli a oběťmi

Restorativní justice zprostředkovává dialog mezi pachateli a oběťmi
22. února 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Evropský den obětí trestných činů si dnes připomíná Mezinárodní vězeňské společenství. Ten se váže na britské přijetí Charty obětí kriminality. Britská vláda tak jako první v Evropě vyjádřila maximální respekt k obětem trestných činů a poprvé formulovala jak jejich práva, tak povinnosti státních orgánů vůči nim. Výkonná ředitelka české pobočky Mezinárodního vězeňského společenství Gabriela Kabátová dnes o tomto tématu hovořila ve vysílání Proglasu.

V rámci restorativní justice se setkávají uvnitř věznic společně jak pachatelé trestných činů, tak oběti. Gabriela Kabátová z Mezinárodního vězeňského společenství, které se zaměřuje na oběti trestných činů, pro Proglas objasnila proces restorativního skupinového dialogu v projektu „Building Bridges.“ „Jsou to skupinky čítající většinou po šesti obětech a šesti pachatelích. Ti se scházejí po dobu osmi týdnů a probírají své případy – například co je v životě přimělo páchat trestnou činnost. Především se ale zaměřují na oběti tak, aby ony byly schopné opět vzít život do svých rukou a přestaly si připadat jako oběti. Aby dovedly říct pachatelům, jaké prožívaly pocity, když jim někdo ublížil. Pachatel pak někdy tímto způsobem pochopí, že se nejedná jenom o jeho osud a jeho trest, ale že pochopí, co oběť prožívala. Zdá se nám, že je potom méně pravděpodobné, že by pachatel znovu tu věc opakoval,“ vysvětlila ideu, realizaci a cíl skupinových dialogů v rámci restorativní justice Gabriela Kabátová.

Mezinárodní vězeňské společenství také už desátým rokem realizovalo projekt Andělský strom, který o Vánocích obdarovává děti rodičů ve výkonu trestu odnětí svobody. Gabriela Kabátová uvedla, že poslední ročník žádné snížení pomoci nezaznamenal. I tentokrát tak mohli podělit 1350 dětí vánočními dárky.

foto: archiv

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony