Svět si připomněl Mezinárodní den uctění památky obětí holokaustu

Svět si připomněl Mezinárodní den uctění památky obětí holokaustu
27. ledna 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Papež František a další světoví představitelé vzpomněli a uctili oběti nacistické perzekuce. "Holokaust, neboli šoa, je největším zločinem lidských dějin," řekl prezident Miloš Zeman na úvod svého projevu při on-line česko-izraelském setkání konaném při příležitosti Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který je v České republice stanoven jako významný den od roku 2004. 

"Normální lidé holokaust odsoudili a ptají se, jak je možné, že německý národ mohl něco takového spáchat, a nejen tento národ. Ale odsouzení nestačí. Musíme pátrat po zdrojích a faktorech holokaustu a myslím, že hlavním faktorem je prostá závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. A proto tato závist stále přetrvává. Je přítomná v komplexu méněcennosti vůči židovskému národu, vůči Izraeli. Je přítomná ve zbabělosti, které se také někdy říká appeasement. Vidíme ji v Evropské unii, která je striktně pro Palestinu, která je pro-teroristická, a vidíme ji v Íránu, který hovoří o vyhlazení Izraele z mapy. Co je toto vyhlazení z mapy jiného než jiná podoba holokaustu? Přátelé, ve svém posledním projevu v Knesetu jsem řekl, že když zradíme Izrael, zradíme sami sebe. Ve jménu potlačení jakékoliv nové formy holokaustu, prosím vás, nezrazujme sami sebe," uvedl prezident Zeman ve svém projevu, který je v českém překladu na stránkách Pražského hradu.

Izraelský prezident Reuven Rivlin zdůraznil, že je nezbytné potírat antisemitismus a nezapomínat na zvěrstva nacismu. Poznamenal, že loni se více než 50 světových lídrů setkalo v Jeruzalémě, aby obnovili společný slib "nikdy více". Zdůraznil, že klíčovou částí tohoto slibu je zachovat a obnovit kulturu a náboženský odkaz evropských židovských komunit. "Musíme se postavit veškerým pokusům měnit či odmítat historii holokaustu, musíme ale také bojovat proti nacistickému záměru zničit kulturu. Musíme zajistit spravedlnost a aby evropské židovské komunity měly prostředky na podporu pestrého židovského života," uvedl, přičemž zdůraznil potřebu efektivně bojovat s antisemitismem a zaručit židovským komunitám bezpečí.

„Dnes, ve výroční den osvobození vyhlazovacího tábora v Auschwitz, slavíme Den památky obětí šoa a všech lidí, pronásledovaných a deportovaných nacistickým režimem. Tato vzpomínka je projevem lidskosti a civilizovanosti. Paměť zakládá lepší, pokojnou a bratrskou budoucnost a zároveň nás udržuje v bdělosti, aby se něco takového znovu neopakovalo, počínaje ideologickými návrhy, které chtějí zachránit lid, ale nakonec přivodí zkázu národů i lidstva. Věnujme pozornost tomu, jak začala ona cesta vedoucí k smrti, vyhlazování a brutalitě,“ vyzval věřící papež František na závěr pravidelné středeční generální audience, která se kvůli epidemickým opatřením opět uskutečnila bez účasti věřících, pouze prostřednictvím televizních přenosů.  

zdroj: hrad.cz; ČTK, VaticanNews

NyníPísně
Píseň: Černobílý svět (2021); Interpret: Friedl Marian, Šidlová Eliška - zpěv, Kociián Martin - elektronika, sound design; Album: Friedl Marian, Kocián Martin: Černobílý svět
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály