Zásadní radou je nenechat si to pro sebe, říká koordinátor iniciativy Den bezpečnějšího internetu

Zásadní radou je nenechat si to pro sebe, říká koordinátor iniciativy Den bezpečnějšího internetu
9. února 2021 Události Autor: Anna Janošková

Společně za lepší internet, tak zní téma letošního ročníku Dne bezpečnějšího internetu, který si veřejnost připomíná. Cílem projektu je poukázat na problémy a obavy pohybu v online prostředí. Také vyzývá všechny zúčastněné, aby se spojili a udělali internet bezpečnějším prostředím pro jeho uživatele, především pak pro děti a mladistvé.

„Děti tráví u internetu až o čtvrtinu více času, než byly zvyklé. Více navazují kontakty s cizími lidmi a přihlašují se do sociálních sítí, kde mohou být oběťmi různých predátorů,“ řekl Proglasu Martin Kožíšek, vedoucí projektu Safer Internet Centrum a jeden z koordinátorů Dne bezpečnějšího internetu. Podle něj jsou největším rizikem rodiče, kteří se v mnoha případech nezajímají, co jejich děti na internetu dělají. „Za rodiči by v případě problému šla jen dvě procenta dětí, a proto by se jich matka i otec měli pravidelně ptát nejen, co dělají ve škole, ale také na internetu,“ uvedl.

Martin Kožíšek také Proglasu sdělil, že predátoři spoléhají na dětský strach - pod výhružkami a tlakem dítě plní úkoly, uzavře se do sebe a nechce o problému mluvit. „Je dobré mít v ruce nějaký důkaz, screenshot, záznam komunikace, a obrátit se na policii, rodiče, učitele nebo kamarády,“ řekl Kožíšek a dodal, že právě díky tomu se daří expertům zachytit v internetové síti predátora, který může mít na svědomí více obětí.

Letošní ročník Dne bezpečnějšího internetu se koná především online v podobě seminářů a přednášek. Hashtag #Saferinternetday tak zaštiťuje příspěvky jednotlivců i organizací, jež chtějí na iniciativu, která vznikla v roce 2004 na půdě Evropské unie, upozornit a šířit její myšlenky a cíl dál.

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony