Nový pražský arcibiskup při inauguraci: Je tady dost kvalitních lidí, přišel jsem pracovat s nimi

Nový pražský arcibiskup při inauguraci: Je tady dost kvalitních lidí, přišel jsem pracovat s nimi
2. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Jan Graubner převzal úřad pražského arcibiskupa. Při dopolední mši v katedrále usedl do křesla symbolizujícího svatovojtěšský stolec a přijal pastýřskou berlu od dosavadního českého primase kardinála Dominika Duky. 

"Vítám tě v tomto prostoru katedrály, pod jejíž klenbou se odehrávaly dějiny církve této země (...) Přítomnost všech ukazuje, že se tu schází Morava, Čechy i Slezsko. Toto je katedrála našich národů, toto je katedrála, která dovede připomenout, kdo je Bůh a kdo je člověk," pozdravil Duka svého nástupce a podobně jako papež František mu popřál odvahu. S věřícími a kněžími se už v týdnu Duka rozloučil pastýřským listem. Vysvětlil v něm některé své postoje a deklaroval, že ve vedení pražské arcidiecéze nebude do ničeho zasahovat a vynasnaží se nic nekomentovat. Zároveň píše, že je připraven svému nástupci pomoci, kdykoli o to požádá a že nadále zůstane člověkem, kterému nemůže být lhostejný osud církve a naší vlasti a jehož postoje mohou mít váhu.Za klérus mu dnes vyjádřil vděčnost pomocný biskup Zdenek Wasserbauer, mimo jiné zmínil: "Chtěl bych Vám i poděkovat za to, čeho si všímám zejména ty poslední týdny, že odcházíte v naprosté pohodě a s úsměvem. My kněží a biskupové a ostatní přece velmi dobře víme, jak je to těžké někdy něco opustit, přenechat a předat někomu dalšímu. Ve vás máme vzor, že se to nechá udělat s velkou takovou noblesou."

K díkům se na závěr bohoslužby přidal i nový pražský arcibiskup Jan Graubner. Reflektoval prořídlé řady kněží a sdílel uvědomění, že církevní školy, charity či pastorační centra by nefungovala bez pomoci řady spolupracovníků."Přesto mám naději. Jsou tu církevní školy, charity, obnovená společenství různých spiritualit i nová pastorační centra a nové kostely. Není důvod k pesimismu. Boží milost působí stále," povzbudil přítomné. "Děkuji všem, kteří mají otevřené srdce a chtějí spolu s ostatními spolubudovat Boží království na zemi. Není to pohádka, je to realita, nádherná realita, ve které se zakouší přítomnost Boha, i když se neztrácí skutečnost kříže či jiných zkoušek," podtrhl Graubner.

Mše svaté se účastnili zástupci státu a společnosti, za prezidenta Miloše Zemana představitelé Kanceláře prezidenta republiky. Premiér Petr Fiala zavzpomínal na dřívější setkání s oběma arcibiskupy. Duka podle něj úřad vykonával s velkým smyslem pro řád a tradici, s úctou k institucím a člověku.

Graubner si z Olomouce na pražské arcibiskupství žádného spolupracovníka nepřivede. "Počítám s tím, že tady je dost kvalitních lidí. Nemyslím si, že by bylo dobré sem přivádět někoho jiného. Já jsem přišel, protože jsem byl poslán pracovat s lidmi, kteří tady jsou. Zda se někdo časem vymění, uvidíme," sdělil na dotaz novinářů.

Program inaugurace bude pokračovat večerní modlitbou u obnoveného Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Arcibiskup Graubner tam v 18 hodin "svěří svou službu na svatovojtěšském stolci a ve své nové arcidiecézi Panně Marii" a poté navštíví Týnský chrám.