Budu pracovat, dokud budu moci, reaguje arcibiskup Graubner na námitky

Budu pracovat, dokud budu moci, reaguje arcibiskup Graubner na námitky
14. května 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Představitelé státu i občanské společnosti z Česka i zahraničí pogratulovali novému pražskému arcibiskupovi ke jmenování. Objevují se však i reakce, které poukazují na rychlé a provizorní řešení situace na svatovojtěšském stolci ze strany Vatikánu. Na námitku ohledně svého věku 74 let, kterou sám zmínil, když jej prefekt Kongregace pro biskupy kanadský kardinál Marc Ouellet, jménem papeže požádal o přijetí této funkce, odpověděl arcibiskup Jan Graubner na včerejší tiskové konferenci.

Jmenování v pořadí 37. pražským arcibiskupem pro něj bylo velkým překvapením, i rychlost v řádu několika týdnů, s jakou k realizaci procesu došlo. Sám, dle svých slov, nedávno přemýšlel o tom, že se musí chystat na důchod. Když ho prefekt Kongregace pro biskupy, kanadský kardinál Marc Ouellet, požádal o přesun do Prahy, se svým pocitem se mu svěřil. Ouellet prý odpověděl argumentem, že on sám v kurii přesluhuje už téměř tři roky a podobně to vidí i u jeho osoby.  

V pražském úřadu je arcibiskup Graubner připraven zůstat několik let. „Když to bude méně, zlobit se nebudu. Když síly budou a budou si to v Římě přát, tak jsem ochotný pracovat, dokud to půjde,“ svěřil se Graubner. Počítá tedy s tím, že bude podobně jako dosavadní pražský arcibiskup Duka přesluhovat. "Pokud se jedná o církev v České republice, předsedu biskupské konference dělám už druhý rok, takže v tom se moc nezmění. Co se týče diecéze, musím ji nejprve poznat, znám ji málo na to, abych tady trousil rozumy, co je potřebné. Mohu ale říct, že mi záleží na životě farních společenství. Vedle toho samozřejmě bude spousta všelijakých jiných povinností a úkolů, které vnímám jako službu společenstvím, aby ta mohla prospívat a vydávat svědectví evangelia," popsal svou vizi nový pražský arcibiskup.

 

Oznámení volby 13. května, na svátek Panny Marie Fatimské a výročí atentátu na sv. Jana Pavla II., nebylo náhodné. Navrhl je kardinál Ouellet, jak si můžete poslechnout na záznamu z tiskové konference, kde arcibiskup Graubner odpovídá na otázku našeho pražského redaktora Pavla Smolka.

 

Pedagog a publicista Jiří Zajíc pro Proglas okomentoval: "Je to určitě situace velmi těžká, nejen to, že z Olomouce do Prahy je to prostě přechod do jiné kultury církve. V Olomouci byl dlouhodobě velice úspěšný, dlouhodobě patřil mezi nejpopulárnější lidi na Olomoucku, ale v Praze to bude mít prostě těžké."

 

 

NyníPozvánky
Píseň: Prišiel na psa mráz (2021); Interpret: Červený Bicykel; Album: Červený Bicykel: Prišiel na psa mráz (singl)
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka
08:05Ranní magazín
09:00Dopoledne s Proglasem
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony