Jan Graubner míří na svatovojtěšský stolec

Jan Graubner míří na svatovojtěšský stolec
13. května 2022 Události Autor: Eva Svobodová

Novým pražským arcibiskupem se stal Jan Graubner, dosavadní olomoucký arcibiskup. Právě to oznámil Vatikán i pražské arcibiskupství. V čele pražské arcidiecéze Graubner nahradí kardinála Dominika Duku, který zde působil od roku 2010 a před necelými čtyřmi lety přesáhl věkovou hranici 75 let, kdy katoličtí biskupové povinně nabízejí svou rezignaci. Jan Bosco Graubner, který v srpnu oslaví 74. narozeniny, je předsedou České biskupské konference, a od roku 1992 olomouckým arcibiskupem a moravským metropolitou. V biskupském znaku má slova Boží Matky v Káni Galilejské, výzvu „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5). Připojujeme i komentář Jiřího Zajíce pro naše vysílání.

Oficiální oznámení jména nového českého primase přenášela dnes v poledne z kaple pražského arcibiskupství TV Noe. Jan Graubner před shromážděnými tuzemskými biskupy a dalšími představiteli katolické církve vysvětlil, s jakými pocity přijal zprávu, že si ho papež vybral:

"Když se před několika dny ozval v telefonu kardinál prefekt kongregace pro biskupy, bylo to chvíli po tom, co jsem řekl svému generálnímu vikáři (v situaci, kdy se ukázalo, že jsem na něco zapomněl): 'Je vidět, že už bych se měl chystat do důchodu.' A za dvě hodiny přišel tento telefonát, který byl pro mě šokem,“ řekl.

Dále prozradil, že dostal dva dny na rozmyšlenou, během kterých se modlil. Tehdy se mu v mysli vybavily dvě věci, jež popsal takto:

„Když jsem před dvěma lety ležel s covidem a byl mezi životem a smrtí, řekl jsem tehdy: 'Pane Bože, jestli mě chceš odvolat, mou nadějí je jen tvé milosrdenství. A jestli mě tu chceš nechat, tak už nechci nic jiného než Ty.' (…) Pak jsem si vzpomněl ještě na nedávné loučení s apoštolským nunciem mons. Balvo, kdy jsem tehdy vyjádřil obdiv k jeho velkodušnosti, s kterou přijímá papežovo rozhodnutí, i když to znamená jít na druhý konec zeměkoule. Tyto dvě vzpomínky, které mi přišly v modlitbě, mě vedly k tomu, že jsem další den v telefonu odpověděl, že se cítím starý a už nemám tolik sil, pak jestli si to papež opravdu přeje, říkám ano.“

Na jmenování nových sídelních biskupů čekají také diecéze v Ostravě a Brně. K věkové hranici 75 let se kromě Jana Graubnera blíží litoměřický biskup Jan Baxant a řeckokatolický exarcha Ladislav Hučko.

Volbu pro Radio Proglas okomentoval publicista Jiří Zajíc. Rozhovor vedla redaktorka Alena Šedivá a můžete si jej poslechnout ze záznamu:

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony