Klášter Nová Říše otevírá nové výstavní prostory

Klášter Nová Říše otevírá nové výstavní prostory
30. června 2020 Události Autor: Dominik Číž

Novoříšští premonstráti minulý čtvrtek otevřeli nové výstavní prostory na prelatuře svého kláštera u Telče na Vysočině. Jejich otevření plánovali už loni na jaře, vlivem technických problémů ale muselo být přesunuto až na letošní červen. Návštěvníci si na něm mohou prohlédnout obnovenou sbírku obrazů, které z kláštera v rámci tzv. "Akce K" v padesátých letech minulého století odvezli komunisté.

Poslední dva roky měli návštěvníci kláštera možnost prohlédnout si ve dvou turistických okruzích kostel sv. Petra a Pavla, kapli svaté Anny a klášterní knihovnu. Nově otevřený třetí okruh, který zahrnuje hudební sál a prelaturu, rekonstruovali premonstráti kvůli technickým problémům více než rok. Na prelatuře kláštera jsou nyní k vidění obrazy pořízené opaty Jasefem Bernardem Pelikánem (opatem 1756-1792) a Janem Nepomuckým Františkem Pelikánem (opatem 1793-1819). V bývalé obrazárně jsou pak v prostorných vitrínách vystaveny monstrance, kalichy, relikviáře a další liturgické předměty.

„Jde o exponáty od gotiky až po moderní dobu. O některé vzácné předměty jsme v době totality přišli, ale velkou část se podařilo zmapovat a získat zpět. Velkým štěstím bylo, že když v roce 1950 zabrali klášter komunisté, byla většina předmětů převezena do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, kde je odborníci zaevidovali, a tím nedošlo k jejich rozptýlení. Obě expozice – klenotnice a obrazárna – jsou velmi cenné a odpovídá tomu i několikanásobné zabezpečení“ říká v tiskové zprávě opat zdejšího kláštera P. Marian Rudolf Kosík.

Společně s obrazárnou a klenotnictví je otevřena i nová expozice věnovaná archeologickým a antropologickým průzkumům, při kterých odborníci objevili základy kostelíka ze 13. století s více než stovkou hrobů místních obyvatel. Prohlídky budou od 1. července probíhat  čtyřikrát denně celý týden kromě neděle, kdy budou pouze odpoledne. „Těšíme se na všechny, kdo přijdou navštívit náš klášter. Prožíváme dobu plnou změn, a proto doporučuji, aby se zájemci podívali na naše webové stránky (www.klasternovarise.cz), kde naleznou vždy aktuální informace.“ dodává P. Kosík.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony