Hana Imlaufová: Tento čas je velikou výzvou pro rodiny

Hana Imlaufová: Tento čas je velikou výzvou pro rodiny
24. března 2020 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Máte doma děti předškolního věku a nevíte, jak s nimi mluvit o současné situaci? Odpovědi na otázky, které si možná kladete i vy, jsme v dopoledním vysílání hledali s Hanou Imlaufovou z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze.

Nejdůležitější je, aby rodiče byli vůči dětem pravdiví. Aby dítě ujišťovali a zdůrazňovali mu to, že když se někdy bojí, je to v pořádku. Taky je dobré dítěti říkat, že i ono samo může tu situaci zlepšit – především tím, že bude dodržovat hygienu,“ radí Hana Imlaufová. Může být podle ní současná situace příležitostí k upevnění vztahů v rodině? „Věřím tomu, že určitě, ve spoustě rodin se najednou může dělat to, na co běžně není čas. Děti a rodiče spolu můžou hrát hry, prohlížet knížky, ke kterým se běžně nedostanou, mohou se spolu něco nového učit … je to o rodičovské vynalézavosti. V neposlední řadě bych zdůraznila společnou modlitbu. Myslím si, že tento čas je velikou výzvou pro rodiny, aby víc času trávily společně s Bohem.“

Jasný denní plán

Rodičům a dětem, kteří společně zůstali doma, Imlaufová doporučuje, aby si vytvořili jasný denní plán, děti se na jeho přípravě mají podílet. Denní rozvrh mohou podle Hany Imlaufové pochopit i ti menší: „Předškoláci ještě nemají takový pojem o čase, když se řekne hodina nebo dvě hodiny, neumí si to dobře představit. Proto je dobré vytvořit něco jako rozvrh hodin, barevná pole, kde je jasně vyznačeno ‚snídaně‘ a ‚oběd‘. Všechno mezi tím je dopoledne. To můžeme dítěti barevně rozdělit, řekněme na tři části. Dítě bude vědět, že tam je nějaká hra, nějaká práce, nějaká společná činnost všech dohromady. Myslím, že čtyřleté dítě je schopné tomu docela dobře porozumět.“

rozvrh_hodinTato rada může pomoci zvlášť rodičům, kteří jsou sice doma, ale zároveň potřebují pracovat. „Je důležité, aby byl jasně daný režim dne, který budou děti znát. Když bude dítě vědět, že v tom denním bloku je taky plánovaný čas na nějakou společnou hru nebo jinou činnost, lépe zvládne situace, kdy se mu maminka nebo tatínek věnovat nemůžou,“ popisuje Imlaufová a dodává, že je také dobré vytvořit pro dítě seznam činností na dobu, kdy rodič pracuje. Zmiňuje i příležitost zapojit děti do domácích prací: „Myslím si, že to vytváří pocit týmovosti, dítě je můj parťák a pomáhá mi například s přípravou oběda. Má to velký význam pro posílení sebevědomí těch dětí, mají pocit důležitosti, že pro ostatní něco připravují, zatímco maminka nebo táta dělají něco jiného.“

Budeme si vážit svého zdraví

A v čem může být současná situace podle Hany Imlaufové přínosem? „Možná nám toto těžké období pomůže v tom, že začneme žít skromněji. A to si myslím, že prospěje každému člověku. Přínosem by mohlo být také to, že si každý bude více vážit svého zdraví a spousty dalších věcí, které jsme dosud brali jako samozřejmost. Že můžeme chodit na návštěvy, do divadla, že dítě chodí do školy a má kroužky. Nebo to, že můžeme chodit do kostela. To je velký přínos, a je určitě užitečné o tom s dětmi mluvit, protože nám to pomáhá stavět celou záležitost do pozitivnějšího světla,“ sděluje Imlaufová a uzavírá: „Tato nepříjemná situace by mohla napomoci k tomu, že bude narůstat úcta k Božímu řádu, ke stvořenému světu. Možná i mezi lidmi, kteří Boha nepoznali.“

Rozhovory k aktuální situaci na Proglasu vysíláme v pondělí, ve středu a ve čtvrtek vždy od deváté hodiny dopolední.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony