Výjimečná tesařská práce - v gotickém chrámu obnovují krov

Výjimečná tesařská práce - v gotickém chrámu obnovují krov
8. srpna 2019 Události

V Jihlavě tento měsíc skončí více než dvouleté opravy zastřešení kostela svatého Jakuba. Vyjdou přibližně na 30 milionů korun. Rekonstrukce umožní prohlídky krovu, který byl dříve nepřístupný. Kostel zasvěcený patronu horníků svatému Jakubovi v Jihlavě byl vysvěcený v roce 1257. Patří mezi národní kulturní památky. 

V chrámu je gotická střecha z první poloviny 16. století. "Krov se opravoval způsobem téměř restaurátorským. Používaly se celodřevěné spoje a pokládala se nová glazovaná krytina, která byla speciálně pro ten účel vyrobena. Je to výjimečná tesařská práce. Obnova se dělala v rámci dotačního programu z Evropské unie," uvedl pro Proglas Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež chrám spravuje.

Jednou z podmínek získání dotace z EU bylo zpřístupnění veřejnosti, které proběhne prvního dubna příštího roku. "Návštěvnický okruh se bude skládat ze dvou částí. Půjde o krov s věží a také kostel. Co se týče krovu, bude se tam chodit přes vyhlídkovou věž, kde bude propagační program - simulovaná původní střecha, doklady toho, co se našlo při opravách, zajímavosti, fotografie, staré výkresy. Návštěvníci budou mít možnost si to všechno prohlédnout," přiblížil Norbert Dostál.

Foto: KrajVysocina

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony