S opravami kláštera v Rajhradě by mohly pomoci norské fondy

24. března 2015 Události Autor: Petr Pospíšil

Ministerstvo kultury se pokusí společně s řádem benediktinů zajistit peníze na rekonstrukci kláštera v Rajhradě u Brna z norských fondů. Z rozsáhlého církevního komplexu, který je majetkem řádu, zbývá opravit ještě čtvrtinu, což přijde na několik desítek milionů korun. Dnes to řekli převor kláštera Augustin Gazda a náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský.

"Náročná bude zejména rekonstrukce prelatury. Dřevo v objektu je poškozené dřevomorkou, rozpadají se stropy. Zatím nemáme ani hrubý odhad, co by rekonstrukce mohla stát," uvedl převor.

Rovenský, který si dnes církevní komplex prohlédl, přislíbil, že se stát pokusí pomoci k získání peněz pro klášter z norských fondů. Benediktini dostali klášter zpět v roce 1990 jako ruinu. Za tu dobu stála jeho oprava přes sto milionů korun. Část z nich šla právě z norských fondů, z nichž jsou hrazeny opravy četných památek v ČR, například zámku Blansko.

"Oprava kláštera by měla být jedním z nejvýznamnějších projektů obnovy památkové péče v ČR financovaná z norských fondů," uvedl Rovenský.
    Podle převora bude třeba najít pro tyto prostory využití. Řád benediktinů v Rajhradě má nyní devět členů. I kdyby se časem jejich počet zvýšil na 15, tolik prostor nebude řád potřebovat. Gazda doufá, že prelatura by mohla sloužit kulturním účelům.

V areálu kláštera sídlí už deset let Památník písemnictví na Moravě. Návštěvníkům nabízí prohlídku zrestaurované historické benediktinské knihovny s 18.000 knihami. Fond knihovny čítá 65.000 svazků. Součástí památníku je také výstava o písemnictví na Moravě od 9. do konce 20. století.

(Zdroj ČTK)

NyníKomorní hudba
Skladba: Smyčcový kvartet B-dur op. 16 č. 1 - Allegro moderato, Adagio, Menuetto, Finale Allegro vivo; Autor: Vranický Pavel; Soubor: Stamicovo kvarteto
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony