Obnova katedrály Notre-Dame získala zákonný rámec

Obnova katedrály Notre-Dame získala zákonný rámec
17. července 2019 Události

Francouzští poslanci schválili zákon týkající se rekonstrukce katedrály Notre-Dame v Paříži. V dubnu ji poškodil rozsáhlý požár, při kterém chrám přišel o svůj krov a štíhlou věž. Zákon se zabývá správou finančních darů na obnovu katedrály a koordinaci oprav. Podle kritiků však obsahuje mnoho výjimek z urbanistických, ekologických a památkářských pravidel nebo předpisů o veřejných zakázkách.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyjádřil, že by si přál, aby byla oprava katedrály dokončena do pěti let. Řada expertů však tento termín považuje za nemožný. Podle hlavního architekta chrámu Philippa Villeneuva však budova stále není dostatečně bezpečná, aby mohla začít její rekonstrukce. Kromě toho stále není zřejmé, jaká bude finální podoba zrekonstruované gotické katedrály. "Já mám obavy, že Notre-Dame nemůže být lepší po té opravě, než jaká byla před tím požárem. Je třeba samozřejmě vybudovat znovu krov, katedrálu znovu zakrýt, protože je ohrožována dešti a nepřízní povětrnosti," řekl Proglasu profesor Jiří Kuthan z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Po požáru proběhla řada sbírek na obnovu chrámu. Benefiční a jiné akce na podporu Notre-Dame se konaly i v České republice. Celkem bylo přislíbeno na opravy historické památky už 850 milionů eur (21,7 miliardy Kč).  "Zhruba desetina z této částky již dorazila," uvedl francouzský ministr kultury Franck Riester podle serveru 20minutes.fr. Na většinu financí se tedy zatím čeká. Navzdory tomu by rekonstrukce chrámu měla být zahájena na podzim.

První část peněz z veřejné sbírky odeslala Česká biskupská konference pařížskému arcibiskupství na obnovu katedrály Notre-Dame. Jde o půl miliónu korun, francouzská církev je může vynaložit například na úpravy prostranství před chrámem, zajištění liturgického mobiliáře, zařízení pro televizní přenosy bohoslužeb a další aktivity. Sbírka v Česku dále pokračuje.

 

 

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony