Vydražená díla ruských umělců pomohou Ukrajině

Přes třicet uměleckých děl pomůže Ruskem napadené Ukrajině. Spolek Gulag.cz, sdružení Memorial a hnutí NESEHNUTÍ je nabídnou v dobročinné online dražbě UAukce. Peníze za ně využijí k zajištění nezbytné materiální pomoci pro ukrajinské iniciativy, které ve stínu ruské agrese dál pomáhají nejzranitelnějším skupinám nebo přeživším sexuálního násilí. Online aukční síň na portále LiveBid se otevře na první výročí začátku ruské invaze, tedy zítra 24. února.
Popraviště Sandarmoch z dob stalinského teroru připomínají tři desítky uměleckých artefaktů, díla převážně ruských autorů. “Vznikla proto, aby připomínala tragickou část ruské historie, která měla být zapomenuta. Rok od počátku ruské invaze na Ukrajinu pomohou tomu, aby se na podobné zločiny, které dnes ruská armáda páchá na Ukrajině, nezapomnělo nikdy,” vysvětluje Marek Hadrbolec z hnutí NESEHNUTÍ.
Za získané finanční prostředky dostane partnerská organizace z ukrajinského Mykolajivu například filtry a dezinfekci na čištění pitné vody, které je v oblasti nedostatek. Pomoc zamíří také za iniciativou pomáhající přeživším sexuálního násilí, její práci komplikují časté výpadky energie způsobené ruským bombardováním ukrajinské infrastruktury. Finanční pomoc s rekonstrukcí domů poničených při raketových útocích má přislíbenou i česká komunita v Žytomyru.
Část výtěžku poputuje k tvůrcům a tvůrkyním uměleckých děl, kteří s dobročinným záměrem souhlasili. Většina z nich pochází přímo z Ruska a pro své názory byli nuceni opustit své domovy, nebo v nich naopak i přes nelehké podmínky dál zůstávají. „Ne všichni v Rusku věří tomu, co předkládá oficiální státní propaganda, a bez ohledu na možné represe mají potřebu svou frustraci veřejně vyjádřit,“ uvádí zakladatel organizace Gulag.cz Štěpán Černoušek.
Dražená umělecká díla původně vznikla pro výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře, kterou uspořádala sdružení Gulag.cz a Memorial. K vidění byla v Praze, Brně, Liberci a Opavě a vypráví příběh popraviště v ruské Karélii, kde v letech 1937 a 1938 za vrcholících stalinských represí přišlo o život přes šest tisíc lidí padesáti šesti národností, včetně šesti Čechů.