Charita neustává s pomocí Ukrajině ani v zimním období

Charita neustává s pomocí Ukrajině ani v zimním období
16. prosince 2022 Události Autor: Adéla Šimoníková

Některým lidem možná válka na Ukrajině zevšedněla. Pro Ukrajince je ale stále každodenní realitou. Rusko útočí na kritickou civilní infrastrukturu a zdejší civilní obyvatelstvo čeká zimní období. Jak v těchto oblastech právě pomáhá Charita Česká republika, popsala manažerka zahraničních témat Lenka Pipková.

Charita se věnujeme hlavně lidem, kteří uprchli ze svých domovů a zůstávají na Ukrajině a pomahají jim přečkat zimu. „Stavíme modulární domky, což je vhodné ubytování pro lidi z rizikových skupin, zároveň rekonstruujeme ubytovací zařízení, kde jsou lidé momentálně hromadně. Často jsou ale podmínky velmi nevyhovující. Není tam žádné soukromí, proto rekonstruujeme ty prostory tak, abychom zajistili nějaké důstojné bydlení," přiblížila na Proglasu Lenka Pipková, manažerka zahraničních témat Charity Česká republika. Finance vybrané Charitou putují taká na nákupy generátorů: „Dodáváme je na místa kde elektřina a topení vůbec není. Nebo tam, kde jsou výpadky velmi dlouhé. Poskytujeme lidem psychologickou pomoc, protože lidé jednak i ti, kteří uprchli z těch míst bojů, ale i ti, kteří žijí v těch relativně bezpečných částech, jsou vyčerpaní válkou, zimaou, i tím, že si nemůžou uvařit, rozsvítit, prostě žít nějaký jako aspoň trochu normální život."

Poslechněte si celý rozhovor s manažerkou zahraničních témat z Charity Česká republika Lenkou Pipkovou. Vedla jej Adriana Růžičková: 

NyníPísně
Píseň: I kdyby nastala taková chvíle (2021); Interpret: Cimbal Classic; Album: Cimbal Classic, Štruncovi: Bylo a není 2021
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud