Vatikán: Za koronaviru narostl celosvětový obchod s lidmi

Vatikán: Za koronaviru narostl celosvětový obchod s lidmi.
13. října 2021 Události Autor: Daniel Blažke

Vatikán vyjádřil velké obavy z nárůstu celosvětového obchodu s lidmi v důsledku pandemie koronaviru. "Rozsah sexuálního a pracovního vykořisťování se v roce 2020 výrazně zvýšil. To z něj dělá druhou nejvýnosnější trestnou činnost na světě, hned po obchodování s drogami, a dokonce vytlačuje nelegální obchod se zbraněmi na třetí místo," uvedl stálý zástupce Svatého stolce při mezinárodních organizacích ve Vídni Janusz Stanislaw Urbanczyk na úterním zasedání pracovní skupiny pro obchodování s lidmi Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.

V důsledku celosvětových výluk se nejen velká část obchodu, ale i obchodování s lidmi stále více přesouvá na internet, uvedl Urbanczyk. Zejména nábor obětí se nyní provádí převážně tímto způsobem. Arcibiskup zdůraznil, že papež František chce bojovat proti tomuto "ohavnému zločinu" ve všech jeho podobách.

Zástupce Vatikánu vyzval politické a sociální aktéry, aby se ještě důrazněji než dosud snažili "zajistit, aby digitální platformy nemohly být využívány obchodníky s lidmi jako nástroj k nalákání, polapení a vykořisťování obětí". V budoucnu by měl mechanismus na mezinárodní úrovni podporovat státy při rozpoznávání a oznamování podezření na obchodování s lidmi v sociálních médiích a dalších komunikačních prostředcích. Příslušné platformy by měly být účinně monitorovány a pachatelé trestně stíháni.

V neposlední řadě Urbanczyk vyzval k úzké spolupráci vlády s mezinárodními finančními vyšetřovateli při stíhání a usvědčování podezřelých zločineckých organizací. Zabavené finanční zisky a pokuty z obchodování s lidmi by měly být určeny na programy péče o jeho oběti.

Zdroj: Kathpress