Vatikán chystá očkování zaměstnanců, podle církve je vakcína morálně přípustná

Vatikán chystá očkování zaměstnanců, podle církve je vakcína morálně přípustná

Přijetí vakcíny proti koronaviru není v rozporu s křesťanskou etikou, která vnímá jako problém používání buněčných linií z potracených plodů. Po americké biskupské konferenci se k tomuto prohlášení připojují i některé místní církve v Evropě, například v Anglii a Walesu, Irsku nebo na Slovensku.

Odkazují na bioetické instrukce vatikánské kongregace pro nauku víry z roku 2008 a dokumenty Papežské akademie pro život. Ty podle slovenských biskupů jasně rozlišují mezi morální odpovědností výrobců a vědců pracujících se sporným biologickým materiálem, a odpovědností na straně příjemců konkrétních léků. V případě, že neexistuje jiná látka a trvá vážné zdravotní riziko, je morálně přípustné takový přípravek užívat, a to i ze strany lékařů. "Boj proti nemorálním praktikám v biomedicínském výzkumu a farmaceutickém průmyslu se nesmí vést na úkor společného dobra a nejohroženějších členů společnosti," stojí ve stanovisku slovenské biskupské konference s odkazem na zmíněné církevní dokumenty.

Vatikán se dotazuje svých zaměstnanců, jaký mají oni a jejich příbuzní zájem o očkování proti koronaviru. Píše o tom agentura Kathpress s tím, že vatikánské zdravotní oddělení do 21. prosince shromažďuje registrace. Svatý stolec objednal vakcínu, která čeká na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. Zástupce státního sekretariátu Edgar Pena Parra všem zaměstnancům očkování doporučil pro ochranu vlastního zdraví i ostatních lidí.

zdroj: Kathpress, TK KBS, ČTK