Hejtman Kuba: Kdo bude nakonec strategii vlády realizovat, jsou kraje

Hejtman Kuba: Kdo bude nakonec strategii vlády realizovat, jsou kraje
6. ledna 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Jihočeský kraj představil v pondělí svoji očkovací strategii a nabídl ji k využití ostatním krajům i vládě. Včera potom svůj Metodický pokyn pro očkování zveřejnilo také Ministerstvo zdravotnictví. Popsalo v něm, jak bude celá očkovací infrastruktury organizovaná i kdy přijdou na řadu které skupiny obyvatel. Představilo také postup, kterým se budou k očkování lidé hlásit, půjde o centrální rezervační systém. V relaci 13+ jsme na toto téma mluvili s hejtmanem výše uvedeného Jihočeského kraje Martinem Kubou.

Na otázku, zda souhlasí s tím, co vláda včera představila, Kuba odpověděl: „Nedá se říct, zda s tím jsem, nebo nejsem spokojený. Vláda nemá v krajích žádné nástroje, kterými by to udělala. Proto jsme v Jižních Čechách dlouhodobě pracovali na strategii, kterou jsme už představili. Vyšlo nám, že pokud to máme zvládnout ve třech či čtyřech měsících, musí vzniknout vysokoprůtoková centra. Naše strategie pouze popisovala, co se reálně musí stát, aby byli lidé naočkováni co nejrychleji.“ Uvedl, že kriticky vnímá to, že vláda s hejtmany situaci předběžně nekonzultovala, došlo pouze ke schůzce několik hodin před zmíněnou tiskovou konferencí.

Starost Kuba vyjádřil ohledně způsobilosti informačního systému, přes který se mají lidé k očkování přihlašovat (od 15. ledna nejprve senioři nad 80 let, od 1. února pak všichni ostatní): „Pro nás bude důležité co nejdřív spustit testovací betaverzi informačního systému, abychom viděli, jak se systém chová, když se zatíží statisíci pacientů, jak bude provázaný s očkovacími centry. Pokud tohle nebude funkční, může se to celé sesypat. Já bych systém nespouštěl, dokud nebude silně otestovaný.“

Co si jihočeský hejtman myslí o plánované rychlosti očkování? Jak hodlá ve svém kraji zajistit informovanost občanů o průběhu vakcinace? A jaká je vůbec podle něj úloha krajů? To se dozvíte z celého rozhovoru s Martinem Kubou, který si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony