Krevní plazma vyléčených z covidu-19 jako lék pro nemocné

Krevní plazma vyléčených z covidu-19 jako lék pro nemocné

České nemocnice opakovaně vyzývají lidi, kteří se uzdravili z nemoci covid-19, aby šli darovat krevní plazmu v případě, že mohou a jsou zdraví. Plazma totiž podle lékařů může pomoct nemocným v léčbě. Tématu jsme se věnovali v pořadu Dopoledne s Proglasem; hovořili jsme s dárcem a primářkou transfúzního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Nemocnému se při prodělávání nemoci tvoří protilátky proti viru. Krevní plazma takového člověka, odebraná po skončení nemoci, může sloužit jako lék pro pacienty s těžkým průběhem. Plazma ale musí mít vysokou hladinu protilátek,“ řekla Proglasu primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc Dana Galuszková, která dále uvedla, že čím více příznaků člověk měl, tím je to pro léčbu výhodnější, protože stimul na tvorbu protilátek je větší.

Primářka Galuszková dále řekla, že v Olomouci evidovali kolem sedmdesáti dárců. Jen třetina odebraných vzorků se ale může použít, ostatní neměli dostatek protilátek. Plazmu se rozhodl darovat i olomoucký řeholník a kapucín Maxmilián Gottwald, jehož plazma úspěšně „prošla“.

Pokud se člověk rozhodne krevní plazmu darovat, musí absolvovat vstupní vyšetření, aby lékaři zjistili, zda má jedinec dostatek protilátek a odběr krevní plazmy mu neuškodí. „Ta vstupní procedura trvá dlouho, zhruba dvě hodiny. Vyšetření zahrnuje změření krevního tlaku, pulsu, EKG, konzultaci s lékařem a zhodnocení krevního obrazu,“ sdělil řeholník, „vidím ale, že případů přibývá, i těch s těžkým průběhem, a já chci lidem pomoct. Smysl to má a mám z toho dobrý pocit.“

Podle Galuszkové krevní plazma zdravému člověku chybět nebude. „Plazma se za dva dny dotvoří a dotyčný ji může při splnění podmínek za čtrnáct dní opět darovat,“ řekla primářka.

Podobný pohled má i primář transfúzního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, který byl hostem dnešního pořadu 13+. Dodal ale, že zatím nelze dělat faktické lékařské závěry. Ohlasy jsou podle něj zatím dobré, výsledky se ale ukážou časem. I přesto vybízí, stejně jako primářka Galuszková, aby lidé k odběru šli. Do způsobu léčby se zatím zapojily především krajské nemocnice, které mají lidé kontaktovat v případě zájmu, nebo si informace vyhledat na jejich webových stránkách.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony