Společně do oblak. V Červené Vodě požehnají novou křížovou cestu

Společně do oblak. V Červené Vodě požehnají novou křížovou cestu
23. května 2023 Události Autor: Veronika Skalická

Čtrnáct zastavení se sochami tvoří novou křížovou cestu v Červené Vodě na Orlickoústecku. Vysoké jsou devadesát centimetrů a vytvořil je řezbář Roman Bubák. Cestu, která nese název Společně do oblak, slavnostně otevřou a požehnají v sobotu. Součástí akce bude i mše svatá na Křížové hoře, kde cesta končí a nachází se tam i rozhledna.

S nápadem zobrazit události posledních chvil Ježíšova života přišel právě autor soch Bubák. „Vzhledem k množství návštěvníků rozhledny mě napadlo vytvořit sochy. Nabídl jsem to obci. Souhlasila s tím a udělala kapličky,“ sdělil Proglasu řezbář. Kapličky stojí nad sochami, které jsou podle autora natřené jenom přírodním bezbarvým nátěrem.

Okolím Červené Vody už dříve křížová cesta vedla, podle Bubáka však byla pouze malovaná. Více o ní Proglasu řekl starosta Petr Mareš. „Na Křížové hoře zbyla z původní cesty dvě zastavení, další máme ve skladu, protože jsou rozbitá. Některá se vůbec nedochovala. Cesta byla zničena před rokem 1989, protože Křížovou horu zabrala sovětská armáda a měla tam cvičiště,“ přiblížil.

Dříve na vrcholu vysokém 735 metrů nad mořem také stál kostel zasvěcený Proměnění Páně. Každý rok se tam u nového oltáře koná poutní mše svatá. Bohoslužbu na Křížové hoře budou sloužit i tuto sobotu, a to přibližně od 16 hodin. Akce k otevření a požehnání křížové cesty začíná ve 14 hodin u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Šanově, části Červené Vody.

Více si můžete poslechnout v příspěvku, který na Proglasu odvysílal moderátor Michal Uhlíř:

 

-jo-