Římskokatolická farnost Brno-Lesná má novou křížovou cestu

Římskokatolická farnost Brno-Lesná má novou křížovou cestu
21. února 2022 Události Autor: Adéla Wachtarzová

Kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně-Lesné má od pátku novou křížovou cestu. Jednotlivá zastavení jsou vytvořená technologií tavené skleněné plastiky.

"Šlo mi o to v každém zastavení v druhém plánu připomenout nějakou osobnost spjatou s Brnem, nebo potažmo s Moravou, která bojovala proti totalitě za svobodu," říká autorka návrhu architektka Hana Jakrlová.

Výběr osobností, které aktualizují jednotlivá zastavení, je široký. Od brněnských intelektuálů a umělců až po moravské mučedníky církve. První zastavení odkazuje k Milanu Kunderovi, který údajně v roce 1950 jako vysokoškolský student udal člověka, jenž kvůli tomu skončil ve vězení. Spisovatel to popírá. Mezi další osobnosti patří například řeholnice Eliška Pretschnerová, herečka Vlasta Chramostová nebo páter Ferdinand Nesrovnal.

"Příběhy jednotlivých osobností v druhém plánu jsem zpracovávala trošku komiksovou formou. Vyšlo to i z povahy té technologie, která neumožňuje jít do žádného velkého detailu," dodává architektka Jakrlová k technologii tavené skleněné plastiky.

Během příštích let doplní jednotlivá zastavení QR kódy. Na interaktivní platformě se lidé dozví více o konkrétních osobnostech i o dané době. "Přijde mi to důležité, protože potřebujeme mladou generaci, která zná svou historii a je k ní taky kritická," připomíná architektka Jakrlová.

Nový kostel stojí na sídlišti od roku 2020, jehož autorem je architekt Marek Štěpán. Na kopuli kostela se promítá spektrum duhy přes barevná skla. "Najednou se ta duha přesunula o patro níž, mezi lidi. Je v úrovní očí," konstatuje architekt Štěpán. Vertikála a propojení s nebem přes kopuli je horizontálou v křížové cestě. "Je to odkaz na Starý zákon a na příběh Noeho, kdy se mu objevila duha jako smlouva Božího lidu s Hospodinem, že už nikdy nebude potopa," komentuje architekt Marek Štěpán.