Žít Laudato si'  Česká republika nabízí ekologickou Křížovou cestu

Žít Laudato si'  Česká republika nabízí ekologickou Křížovou cestu
28. února 2023 Události Autor: Laura Hájková

Hnutí Žít Laudato si' Česká republika nabízí pro postní dobu nově přeloženou ekumenickou ekologickou Křížovou cestu. Celosvětové hnutí Laudato si' reaguje na výzvu papeže Františka a soustředí se na proces ekologické konverze. Své zastoupení má v Česku od roku 2018. O podrobnostech ve vysílání Proglasu promluvila koordinátorka Světla Hanke Jarošová.

„Poprvé tuto Křížovou cestu slavili před pěti lety členové šesti různých církví v oblasti Apalačského pohoří ve Spojených státech,“ uvedla Jarošová. Doplnila, že je tamní krajina, stejně jako ta česká, utvářena povrchovými doly uhlí. Lidé jsou jimi zužováni a na to právě Křížová cesta reaguje.

„Přeložili jsme ji, protože souzní s cíli hnutí, jimž je, aby se bolest světa stala bolestí našich srdcí,“ odkázala Jarošová na devatenáctý odstavec výzvy Laudato si', od kterého je hnutí odvozené.

Připojit se k němu může podle slov Jarošové kdokoliv, sledováním dění ve světě a předložením bolesti světa Pánovi v modlitbě. Na stránkách zitlaudatosi.cz mohou zájemci nalézt text Křížové cesty a další informace o hnutí.

Celý rozhovor, který vedla Štěpánka Minárová, si můžete poslechnout níže: