Spojené království se rozloučilo s politikem Davidem Amessem

Spojené království se rozloučilo s politikem Davidem Amessem
23. listopadu 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Ve Westminsterské katolické katedrále v Londýně se dnes za účasti premiéra Borise Johnsona a kardinála Vincenta Nicholse konala zádušní mše svatá za zavražděného britského konzervativního poslance Davida Amesse.

V polovině října jej na setkání s voliči ubodal útočník označený prokuraturou za stoupence hnutí Islámský stát. Při bohoslužbě zaznělo i poselství, které jménem papeže Františka zaslal státní sekretář Pietro Parolin: "Jeho Svatost s vděčností vzpomíná na oddanou službu sira Davida veřejnosti, která byla vedena silnou katolickou vírou a podložena hlubokým zájmem o chudé a znevýhodněné, jeho oddaností obraně Božího daru života a jeho snahou o rozvíjení porozumění a spolupráce se Svatým stolcem v jeho univerzálním poslání."

Stovky lidí se přišly rozloučit s populárním poslancem i včera do kostela v Southend-on-Sea, kde se konal pohřební obřad pro rodinu a blízké přátele. Svůj smutek nad jeho smrtí už dříve vyjádřil canterburský anglikánský arcibiskup Justin Welby a označil jej za „oddaného římského katolíka, jehož hluboká víra podporovala jeho smysl pro spravedlnost". Otec pěti dětí byl poprvé zvolen do parlamentu v roce 1983. V roce 2015 ho královna Alžběta povýšila do šlechtického stavu. Jako poslanec usiloval o brexit, byl zastáncem lepších podmínek pro zvířata a také aktivně usiloval o ochranu nenarozených dětí.