Socha plačícího miminka v Madridu má podpořit kojení na veřejnosti

Socha plačícího miminka v Madridu má podpořit kojení na veřejnosti
25. ledna 2023 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Španělské sdružení Teta & Teta spustilo kampaň za zákon o právu matek na kojení na veřejnosti. Na téma má nově upozornit socha plačícího miminka před Muzeem královny Sofie v Madridu, informoval deník El País. Opakovaně se k němu vyjádřil i papež František. 

Podle průzkumu z konce loňského roku má více než polovina žen ve Španělsku špatnou zkušenost s kojením na veřejnosti. K otázce se několikrát veřejně vyslovil papež František, který při společných setkáních povzbuzuje matky, aby své děti nakrmily, jak potřebují. Naposled to bylo 8. ledna, když v Sixtinské kapli křtil děti vatikánských zaměstnanců. "Ať křičí, ať pláčou. Ozve-li se nějaký hladový výkřik, nakojte je. S veškerou svobodou. Důležité je, že dnešní slavnost je svátkem, svátkem začátku krásné křesťanské cesty, na které budete svým dětem pomáhat jít kupředu. Možná jsou někteří příliš oblečení a je jim horko. Ať se cítí pohodlně, ať se cítí pohodlně všichni. A my tento začátek cesty slavíme s nimi," sdělil papež.

Podle mluvčí nevládní španělské organizace Teta & Teta je potřeba kojení na veřejnosti upravit zákonem. Ve světě konkrétní legislativa v tomto směru není běžná. Podle deníku El País patří k průkopníkům Austrálie, která zákonem zaručuje právo na kojení už od roku 1984. Z evropských zemí mají legislativně zaručeno právo na kojení ženy v Británii, a to od roku 2010. Zákonodárství ve Spojených státech explicitně umožňuje kojení na veřejnosti od roku 2018.

zdroj: El País, Vatican News