Skoro čtvrtina mladých Nizozemců považuje holokaust za mýtus, ukázal průzkum

Skoro čtvrtina mladých Nizozemců považuje holokaust za mýtus, ukázal průzkum
25. ledna 2023 Události Autor: Nikola Samcová

Průzkum židovské organizace Claims Conference odhalil nedostatečné povědomí Nizozemců o holokaustu. Téměř čtvrtina obyvatel mladších 40 let považuje holokaust za mýtus nebo uváděný počet jeho obětí za přehnaný, informuje agentura AP. Ukázalo se, že počet takových respondentů je v Nizozemsku vyšší než v kterékoli z pěti států, v nichž obdobná šetření proběhla dříve. Organizace proto vyzvala k lepšímu vzdělávání v zemi.

Americká organizace Claims Conference, která nechala průzkum zpracovat, hodnotí dnes zveřejněné výsledky jako „znepokojivý nedostatek povědomí o zásadních historických faktech o holokaustu“ v zemi, kde v posledních letech života pobývala i jedna z nejznámějších obětí systematického vyvražďování Židů, Anne Franková, která po sobě zanechala slavný deník. Anne a její sestra Margot zemřely v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Z osmi Židů, kteří se skrývali v tajném přístavku v Amsterdamu, přežil holokaust jen Annin otec Otto.

Z průzkumu vyplynulo, že 54 procent dotázaných a z nich 59 procent mladších 40 let neví, že nacisté vyvraždili zhruba šest milionů Židů. Více než polovina respondentů si myslí, že se jedná o dva miliony nebo nižší počet. Jeden z přeživších holokaustu, Max Arpels Lezer, jehož matka byla zavražděna v Osvětimi, řekl agentuře AP, že takový výsledek je strašný: „Měli by znát své vlastní národní dějiny. Je to ostuda.“

Ze 140 tisíc Židů, kteří žili v Nizozemsku před druhou světovou válkou, jich bylo během holokaustu zavražděno 102 tisíc. Navzdory dějinným faktům 53 procent dotázaných nepovažuje Nizozemsko za zemi, v níž se holokaust odehrál. Zhruba 22 procent všech respondentů identifikovalo Westerbork, tranzitní tábor ve východním Nizozemsku, kam byli posíláni Židé před deportací. Nyní je tábor muzeem a památníkem. Průzkum dále odhalil, že 60 procent respondentů nikdy nenavštívilo muzeum Dům Anne Frankové v Amsterdamu, kde se Anne, její sestra, rodiče a čtyři další Židé skrývali před nacistickými okupanty od roku 1942 do srpna 1944, kdy byli odhaleni a následně deportováni.

V Česku se podobný průzkum konal před rokem, kdy společnost NMS Market Research ukázala na převažující názor české veřejnosti, že holokaust není jen historickou událostí, která se nyní už nemůže zopakovat. Asi 55 procent dotázaných nevnímalo systematické pronásledování a vyvražďování. Přes 80 procent účastníků výzkumu bylo názoru, že by se o holokaustu mělo více učit na základních a středních školách. Claims Conference zkoumá vedle Nizozemska i Spojené státy Americké, Kanadu, Rakousko, Francii a Velkou Británii. Výsledky studií zvdeřejňuje na svém webu.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden, výroční den osvobození nacistického  koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim z roku 1945. Od roku 1940 tam zahynulo přes milion lidí, většinou Židů. V Česku je významným dnem i 9. březen, ten na památku obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince z roku 1944. 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony