Češi nevnímají holokaust jen jako událost historie, ukázal průzkum

Češi nevnímají holokaust jen jako událost historie, ukázal průzkum
27. ledna 2022 Události Autor: Nikola Samcová

Česko si dnes stejně jako další státy připomíná Den památky obětí holokaustu. Podle nedávného průzkumu společnosti NMS Market Research v české veřejnosti převažuje názor, že holokaust není jen historickou událostí, která se nyní už nemůže zopakovat.

Z průzkumu agentury marketingového výzkumu vyplynulo, že asi 55 procent dotázaných nevnímá systematické pronásledování a vyvražďování zejména židovských obyvatel jako ojedinělou záležitost nacistického Německa a druhé světové války. Více než třetina to však vnímá naopak. „Výzkum ukazuje, že holokaust je pro Čechy a Češky stále živé téma a důležité memento pro budoucnost,“ uvedl podle ČTK analytik NMS Market Research Vít Pavliš. Přes 80 procent účastníků výzkumu je názoru, že by se o holokaustu mělo více učit na základních a středních školách. „Dokonce téměř 90 procent studentů ve věku 15 až 17 let si myslí, že by se o holokaustu měli ve škole dozvědět víc,“ dodal Pavliš. Co znamená pojem holokaust, ví 90 procent respondentů, nicméně 55 procent dotázaných si netrouflo odhadnout počet obětí. Obecně užívané číslo šest milionů zavražděných Židů uvedlo devět procent lidí.

Kromě 27. ledna je v Česku významným dnem také 9. březen na památku obětí vyhlazení tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. Zhruba polovina oslovených si myslí, že Česko si holokaust připomíná dostatečně, podle více než třetiny to dostačující není. Průzkumu, který se uskutečnil od 8. do 16. ledna, se zúčastnilo 1281 osob nad 15 let.

Nedávno se podobný průzkum uskutečnil také ve Francii. Agentura Ifop pro Americký židovský výbor (AJC) při něm zjistila, že 68 procent Židů bylo ve Francii vystaveno posměškům nebo urážkám a 20 procent čelilo slovnímu nebo fyzickému napadení kvůli své víře. Důvodem k napadení byly podle dotazovaných věřících často vnější symboly judaismu jako mužská pokrývka hlavy kipa nebo šperky s Davidovou hvězdou. „Určitý počet Francouzů židovského vyznání a kultury se začalo bát a přizpůsobuje tomu své chování,“ řekla ředitelka evropské pobočky AJC Simone Rodanová-Benzaquenová v rozhovoru na stanicí France Inter. Dodala také, že někteří rodiče kvůli tomu odhlašují děti z veřejných škol a zapisují je do těch židovských. Názory na to, co způsobuje antisemitismus, se u dotazovaných často liší i podle jejich vlastní víry, mnohdy také podléhají předsudkům. Podle průzkumu se 30 procent obyvatel domnívá, že jsou Židé movitější, než je průměr.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Mezi lety 1940 a 1945 v něm zahynulo přes milion lidí, většinou Židů. Mezi nimi byly i desítky tisíc československých občanů. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350 tisíc lidí, zemřelo za války čtvrt milionu Židů.

NyníRanní proud
Píseň: Goutons du plaisir (2023); Interpret: Genticorum; Album: Genticorum: Au coeur de l’aube
07:45Hudební kompas
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00Hudební tip týdne
09:45Písně
10:00Zprávy ČRo Plus

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony