Papež vyráží na Dálný východ, jde o jeho sedmou letošní cestu

Papež František navečer odcestuje na svou sedmou letošní zahraniční cestu. Povede na Dálný východ, nejprve do Thajska, poté do Japonska. Obě tyto země zažily papežskou návštěvu v 80. letech za pontifikátu Jana Pavla II.
Františka kromě mší pro tamní katolíky čeká také setkání s představiteli buddhismu, zavítá i do Hirošimy a Nagasaki, japonských měst, na která v srpnu 1945 svrhli Američané atomové bomby. Papežovou tlumočnicí v Thajsku bude jeho sestřenice, argentinská misionářka Ana Rosa Sivoriová, salesiánka, která v zemi přes 50 let působí. Do Japonska přijede papež téměř po 40 letech. Tehdejší pobyt Jana Pavla II. zažil jezuita Ludvík Armbruster, emeritní děkan pražské teologické fakulty, který několik desetiletí působil na katolické univerzitě v Tokiu: "On cestoval po Japonsku, ale měl takovou smůlu, pokud je to smůla - kam přišel, tam pršelo. Japonci na to mají takový výraz ameotoko - člověk, kterému vždycky prší," zavzpomínal v rozhovoru s redaktorem Katolického týdeníku Karlem Pučelíkem 91letý profesor Armbruster. "Teď tam jede papež František. On se bude líbit, protože to s lidmi umí. Méně s japonštinou," říká s úsměvem jezuita Armbruster.
Cestě papeže Františka na Dálný východ se budeme věnovat v pátečním pořadu Všimli jsme si. Představíme v něm mimo jiné duchovní tradice Thajska, zazní obě Františkova poselství před cestou a věnovat se budeme také filmu Mlčení, který zachycuje příběh z období pronásledování křesťanů v Japonsku v 17. století.