Zamezení jaderných zbraní i ochraně přírody se chce věnovat papež v Japonsku

Zamezení jaderných zbraní i ochraně přírody se chce věnovat papež v JaponskuZamezení jaderných zbraní i ochraně přírody se chce věnovat papež v Japonsku
18. listopadu 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Papež František po návštěvě Thajska zavítá v sobotu také do Japonska. V dnes zveřejněném videoposelství hovoří smyslu a záměru své cesty. Patří mezi ně také ochrana života, zamezení jaderných zbraní a posilnění kultury dialogu. Kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků.

„Věřím, že moje návštěva vás povzbudí na další cestě k vzájemnému respektu a posílí váš boj za stálý mír. Ten se nikdy neobrátí proti nám,“ říká papež ve videu a pokračuje: „Mír je krásný, a když je opravdový, nikdy neustoupí. Brání sám sebe všemi svými silami.“

V Japonsku byl naposledy papež Jan Pavel II., a sice v roce 1981. Papež František se do Japonska přesune v sobotu z Thajska a věnovat se bude především tématu jaderných zbraní, k jejichž globálnímu zákazu vyzývá opakovaně. Hirošimu a Nagasaki má papež v plánu navštívit v neděli. Pomodlí se tam za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími.

Kromě toho se také v rámci své návštěvy chce věnovat tématu ochrana přírody: „Budu mít možnost poznat poklady vaší přírody, která charakterizuje snahu o  ochranu veškerého života, včetně našeho společného země, planety Země,“ říká František.

V pondělí se papež v Tokiu setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl odsloužit mši. Ve 127milionovém Japonsku je více než půl milionu katolíků; hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus. Zajímavostí je, že papež se chtěl do Japonska vydat v mládí jako misionář, nakonec se tohoto záměru ale musel vzdát kvůli plicní operaci.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony