Papež k Thajcům: Jedu povzbudit katolíky a posílit náboženský dialog

Papež k Thajcům: Jedu povzbudit katolíky a posílit náboženský dialog
15. listopadu 2019 Události Autor: Filip Breindl

Věřím, že má návštěva Thajska přispěje ke zdůraznění významu mezináboženského dialogu a bratrské spolupráce zejména ve službě chudým, prohlásil papež František v obvyklém videoposelství, kterým se před zahraniční cestou obrací na obyvatele navštívené země. Do Thajska se vydá příští týden, odtud bude pokračovat do Japonska.

Papež řekl, že doufá v posílení přátelství s buddhistickými bratry a sestrami, s nimiž sdílí hodnoty tolerance a harmonie; katolickou komunitu chce posílit ve víře a k službě pro celou společnost. Thajsko je podle Františka mnohonárodnostní a rozmanitou zemí s bohatými duchovními a kulturními tradicemi, která se zasazuje o mírové soužití obyvatel v celé jihovýchodní Asii. "V tomto světě, který až příliš často zažívá svár, rozdělení, vyloučení, může tento závazek vytvářet jednotu v úctě k důstojnosti každého muže, ženy a dítěte, sloužit jako inspirace pro úsilí, které lidé dobré vůle na celém světě vyvíjejí, abychom podpořili skvělý a skutečný vývoj naší lidské rodiny v solidaritě, spravedlnosti a životě v míru," uvedl římský biskup František.

V příštím roce chce poprvé během svého pontifikátu navštívit Oceánii. Podle španělského portálu Religion Digital řekl, že má v plánu zavítat na Papuu-Novou Guineu a do Východního Timoru, možná i do Indonésie, země s největší muslimskou populací na světě. Papež se opakovaně vyjadřoval o možných důsledcích klimatické změny v Pacifiku, kde řadu států vnímá obavy z hrozící hladiny oceánu. Na příští rok František také ohlásil záměr vycestovat do Iráku a spolu s anglikánským primasem Justinem Welbym uskutečnit delší dobu připravovanou návštěvu Jižního Súdánu – to za předpokladu, že tamní znesvářené strany dosáhnou dohody o přechodné vládě.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony