Pozvedněte oči, apeloval na věřící papež František

Pozvedněte oči, apeloval na věřící papež František
6. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

K obnovení klanění se Pánu vyzval papež František při homílii dnešní mše svaté o slavnosti Zjevení Páně ve svatopetrské bazilice ve Vatikánu.

"V dnešní době je potřeba, abychom se jednotlivě i společně navrátili k úkonu klanění se Pánu a učili se o něm rozjímat. Poněkud se totiž vytratil smysl pro adoraci, je nutné se němu vrátit, jak ve společenství, tak v osobním duchovním životě," řekl na úvod papež a poznamenal, že se nejedná o samozřejmý postoj člověka, nýbrž je k němu potřeba v duchovním životě dorůst. Prvním krokem je „pozvednutí očí“, následně „vydání se na cestu“ a nakonec „spatření“. "Pozvedneme-li oči k Bohu, nezmizí životní těžkosti, avšak pocítíme, že nám Pán uděluje sílu jim čelit. (...) Poté je potřeba se vydat na cestu, ta přináší proměnu. Kdo se na ni vypraví, rozšíří znalosti, uvidí nové lidi a věci, posílí se jeho vůle," vysvětlil papež. 

Po mši svaté následovala polední modlitba z knihovny apoštolského paláce, po které Svatý otec popřál vše nejlepší bratrům a sestrám východních církví, kteří podle své tradice slaví Narození Páně zítra. Vyjádřil také své znepokojení z událostí ve Středoafrické republice. Tamní strany vyzval k bratrskému a uctivému dialogu a k odmítnutí nenávisti.

foto: archiv

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony