Věřící v Iráku i Maďarsku doufají v návštěvu Svatého otce

Věřící v Iráku i Maďarsku doufají v návštěvu Svatého otce
18. ledna 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Za uskutečnění návštěvy papeže Františka se od včerejšího dne modlí chaldejští křesťané. Svatý otec má dle plánu navštívit Irák v pátek 5. března a pobýt tam do pondělí 8. března.  Podobně v jeho návštěvu doufají i věřící v Maďarsku. Ti papeže Františka ve své zemi očekávají v září tohoto roku.

Zda se návštěva hlavy katolické církve v Iráku uskuteční, není vzhledem k vývoji pandemické situace jisté. „Modlitba rozšířená chaldejským patriarchátem prosí o požehnání Všemohoucího pro uskutečnění papežova úmyslu podpořit dialog a bratrské smíření, posilnit důvěru, upevnit hodnoty míru a prosadit lidskou důstojnost. A to především těch, kteří se stali svědky bolestných událostí, jež se zapsaly do životů obyvatel Iráku. O to naléhavější je modlitba iráckých křesťanů, kteří si od papežské návštěvy mnoho slibují,“ řekla pro Rádio Lumen redaktorka Kristýna Hatarová.

V minulém týdnu zveřejnila tamní katolická církev motto a logo plánované cesty papeže Františka do Iráku. Logo zobrazuje papeže stojícího před obrysem iráckých hranic, kterým protékají řeky Eufrat a Tigris. Obraz zdobí palma, státní vlajky Iráku a Vatikánu a celou kompozici dotváří holubice jako symbol míru. Motto návštěvy v arabštině, chaldejštině a kurdštině připomíná, že „všichni jsme bratři“. Odkazuje tím na osmý verš 23. kapitoly Matoušova evangelia a současně na nejnovější papežovu encykliku nesoucí tento název. Informace přinesl server Kathpress s odkazem na chaldejský katolický patriarchát, který motto a logo zveřejnil na svých webových stránkách.

rakouská katolická zpravodajská agentura taktéž informuje o plánované zářijové návštěvě papeže Františka v Maďarsku. Tamní věřící doufají, že Svatý otec jejich zemi navštíví u příležitosti Světového eucharistického kongresu, který se má ve dnech 5.-12. září 2021 konat v Budapešti. Toto setkání je však již jednou odložené, původně se měl Kongres uskutečnit v loňském roce.

Zdroj: Kathpress

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony