Poutníci si připomněli odsun brněnských Němců

Poutníci si připomněli odsun brněnských Němců
13. září 2020 Události Autor: Anna Janošková

Přes sto Čechů, Rakušanů a Němců přijelo do Pohořelic, aby si připomnělo památku obětí odsunu sudetských Němců v roce 1945 po druhé světové válce. Tradiční již pátý ročník pořádaný pod festivalem Meeting Brno se konal o čtyři měsíce později než obvykle. Dvaatřicetikilometrová trasa Pohořelice - Brno zůstala stejná, poutníci ji šli, jako každý ročník, symbolicky naopak.

Pochod tradičně začal v Pohořelicích u památníku obětí odsunu, kde se sešlo kolem dvou set lidí. Polovina z nich pak pokračovala na celou dvaatřicetikilometrovou trasu až do Brna na Mendlovo náměstí. Na trase poutníky čekaly tři zastávky, kde se mohli občerstvit a odpočinout si - v Rajhradu, Modřicích a u Gymnázia Brno, Vídeňská.

Poslechněte si reportáž z události: 

 

Účastníků bylo podle iniciátora akce Jaroslava Ostrčilíka kvůli koronavirové krizi méně než obvykle. "Nepřijelo tolik Němců a Rakušanů jako obvykle, protože naši účastníci jsou z velké většiny starší lidé, kteří se pochopitelně báli přijet. I Brňanů ale přišlo méně."

Poslední úsek trasy, od Vídeňské do augustiniánského kláštera na Mendlově náměstí, absolvovala i primátorka města Brna Markéta Vaňková. "Pouť smíření vnímám jako gesto přátelství, výzvu k otočení stránky a zdůraznění toho, že každý život má svoji cenu. Tím, že vytáhneme stíny minulosti na světlo, se jejich temnota rozptýlí," řekla při svém projevu v zahradách kláštera.

Odsun sudetských Němců v roce 1945 dodnes vzbuzuje kontroverzi, dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Během jedné noci muselo směrem do Rakouska odejít přes devatenáct tisíc lidí a zahynulo jich přes tisíc. Podle sudetoněmeckých historiků bylo ale obětí až deset tisíc. Mnozí podlehli nemocem a vyčerpání, další se stali obětí násilí. Pouť smíření tak symbolicky od roku 2016 připomíná jejich památku tím, že se lidé vydají na trasu opačným směrem.

Foto: Meeting Brno

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony