Festival Meeting Brno nabídne téma uprchlíků i odsunutých Němců

Festival Meeting Brno nabídne téma uprchlíků i odsunutých Němců
20. května 2016 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Dnes začíná první ročník festivalu Meeting Brno na Téma Ztracené/nalezené domovy. Součástí je i Pouť smíření na památku vyhnaných německy mluvících obyvatel z Brna v roce 1945. Pořadatelé chtějí mimo jiné pomocí besed, filmů i výtvarných děl proměnit pohled na tuto českou minulost v diskuzi o budoucnosti.

Akce navazuje na loňský Rok smíření. „Během roku nám připadalo, že se v Brně nakumulovalo tolik energie a podobně smýšlejících lidí, že nám na konci Roku smíření přišlo, že by byla velká škoda to celé ukončit, napadla nás myšlenka pokračovat festivalem. Nemá smysl to zasazovat pouze do historických témat. Evropa čelí uprchlické krizi,“ vysvětila spisovatelka a dramaturgyně festivalu Kateřina Tučková. Podle ní jsou témata spojená s uprchlickou krizí podobná jako ta před jednasedmdesáti lety. „Jen od nás do Německa mířilo tři miliony uprchlíků, dvanáct milionů ze všech zemí, ve kterých německojazyční obyvatelé žili,“ řekla Tučková, autorka knížky Vyhnání Gerty Schnirch o ženě, která s ostatními Němci musela odejít směrem na Vídeň. Kniha je inspirovaná skutečnou výpovědí pamětnice.
 
Po dnešním slavnostním zahájení v prostorách Staré radnice v sedm hodin večer proběhne výstava Antikomplex o o života pamětníků z Česka, Slovenska, Rakouska a Německa z období druhé světové války. Expozice se dotkne tématu identity v době, kdy bylo špatné být Čechem, Židem a poté i Němcem. Dalším lákadlem bude například autorské čtení tvorby spisovatelky Emy Braslavsky, která napsala knihu o svém otci, vyhnaném sudetském Němci z Československa. 
 
Festival nabízí také tango ve vile Tugendhat se členy baletního souboru Národního divadla Brno nebo film Uprchlíci Tomáše Kratochvíla. „Tomáš Kratochvíl si dal celou cestu v roli uprchlíka a snažil se rozkrýt, co se děje kolem pašeráckého byznysu v Turecku a přímo na Blízkém východě. Je to velice unikátní dokument,“ popsal filmový dramaturg festivalu Mirek Maixner. Experimentem na festivalu bude simulace jízdy v kamionu s uprchlíky, který reaguje na případ kamionu s mrtvými utečenci nalezeného u maďarských hranic loni v létě. Návštěvníci si mohou poslechnout i diskuzi židovského, křesťanského a muslimského zástupce na téma Abrahamovy cesty do Kanaan.
 
Jedním z vrcholů akce bude Pouť smíření na památku vyhnaných německy mluvících obyvatel z Brna. Tradice pouti sahá už do roku 2006, kdy sloužila jako pietní. Loni se konala poprvé obráceně, od smírčího kříže v Pohořelicích na Mendlovo náměstí, jako symbol smíření se s obětmi. U kláštera Milosrdných bratří se k ní připojil i brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Pouť zakončí stejně jako v loňském roce mše svatá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. 

Program festivalu Meeting Brno

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony