Plaga doufá, že se koronavirus na letošních maturitách příliš neprojeví

Plaga doufá, že se koronavirus na letošních maturitách příliš neprojeví

Českým studentům začínají maturitní zkoušky. Dnes je čekají didaktické testy, příští týden by pak měli přistupovat k ústním zkouškám. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO) v pondělním Dopoledne s Proglasem řekl, že zkoušky zatím probíhají bez větších problémů.

Ministr školství Proglasu sdělil, že se neobává dopadů přerušení výuky na výsledky maturitních zkoušek: "Jak se tak bavím s řediteli škol, tak si myslím a doufám, že výsledky nebudou horší než v minulých letech. Objem učiva na školách, který musí student vstřebat, se na některých školách probírá do začátku či do konce března," říká Plaga s tím, že kromě toho studentům posledních ročníků v době mimořádných opatření pomáhalo on-line vzdělávání a od 11. května i prezenční výuka, kterou jim povolilo ministerstvo školství.

Ministr také doplnil, že opravné zkoušky budou probíhat v obvyklém podzimním termínu zkraje září. Ministerstvo podle něj umožnilo vysokým školám rozvolnit podmínky přijímacího řízení. Maturanti přijatí na vysoké školy budou moci nově doložit maturitní vysvědčení až 45 dní po zahájení akademického roku. Upozornil ale, že podmínky přijímacích řízení jsou nadále plně v rukou rektorů vysokých škol.

Návrat škol do normálního provozu, byť za zvýšených hygienických opatření, v tomto školním roce podle ministra nenastane: "Školní rok dobíhá v režimu, ve kterém zůstává dominantní výuka na dálku. Stav na školách a nastavení hygienických standardů, jak jsme je znali před 11. březnem, očekávejme skutečně až od 1. září," uzavírá ministr školství Robert Plaga.