Návrat do školy zdravé děti neohrozí, říká vedoucí dětského oddělení v nemocnici

Návrat do školy děti neohrozí, říká vedoucí dětského oddělení

Dobrovolně se od tohoto pondělka mohou vrátit do škol studenti devátých tříd a maturitních ročníků. Hostem Dopoledního Proglasu byl primář a vedoucí dětského oddělení nemocnice Kolín René Hrdlička. Podle něj je pro studenty návrat do škol přínosný.

 

Žáci se mohou scházet v maximálním počtu patnácti lidí a musí dodržovat rozestupy. S sebou si musí přinést nejméně dvě roušky a sáček na ty použité. Rodiče jsou navíc povinni svým dětem zajistit čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Přes to vše je René Hrdlička přesvědčen, že by se děti bez závažnějších zdravotních potíží měly účastnit výuky naživo.

"Ochranná opatření jsou nastavená tak dobře, že se zdravé dítě nemusí infekčního onemocnění obávat. Pochopitelně platí to co vždy - pokud je dítě nemocné, nachlazené a podobně, do školy nepatří. Pro rozvoj a vzdělávání studentů je návrat do školy rozhodně pozitivní změnou. Navíc se znovu shledají s kamarády, což je pro ně taktéž prospěšné."

Obávat se návratu do škol nemusejí ani děti trpící alergiemi a méně závažnými chronickými onemocněními. Studenti s vážnějšími zdravotními problémy by se měli poradit s lékařem. Žádoucí je podle Reného Hrdličky také omezení kontaktu s rizikovou skupinou prarodičů. Obezřetnost doporučuje především u těch, kteří jsou starší sedmdesáti let, trpí závažnými nemocemi, obezitou či vysokým krevním tlakem.

Podle vedoucího dětského oddělení bude infekčnost přes letní prázdniny klesat. Rodiče se proto nemusí bát poslat děti na letní tábor. Ideální jsou venkovní tábory ve stanech a v malém počtu účastníků. 

"Vypadá to, že legislativně budou letní tábory povolené. Musím říct, že naši epidemiologové jsou v této věci poněkud přísnější. Pokud tyto akce povolí i oni, je to jasná záruka bezpečnosti."

Celý rozhovor s vedoucím dětského oddělení nemocnice Kolín Reném Hrdličkou si můžete poslechnout v podcastových aplikacích Spotify, Soundtier nebo Apple Podcasts. 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony