Letošní maturanty čeká opravdová zkouška dospělosti, míní ředitel školy Jiří Vojáček

Letošní maturanty čeká opravdová zkouška dospělosti, míní ředitel školy Jiří Vojáček

Někteří žáci posledních ročníků středních a vysokých škol se po víkendu vrátili do lavic. Provoz je ale stále omezený a školy se musí řídit návodem ministerstva školství. To například nedovolilo Biskupskému gymnáziu Bohuslava Balbína a ZŠ a MŠ Jana Pavla II. v Hradci Králové otevřít školní jídelnu.

„Prostory naší jídelny nemohou dostát pokynům ministerstva školství,“ vysvětlil pokračující uzavření školní jídelny ředitel školy Jiří Vojáček. „Manuál je jakýsi ideál, ke kterému se můžeme přiblížit. Například bychom měli zajistit bezpečné rozestupy mezi dětmi o přestávkách a před školou. Na to naše síly nestačí,“ doplnil.

Pondělní setkání se žáky byl podle Vojáčka příjemný. „Snažil jsem se s nimi potkat a zjistit v jaké jsou náladě. Myslím, že maturanti byli rádi za návrat. Letošní ročník čeká opravdová zkouška dospělosti,“ myslí si Vojáček. Za návrat byla podle něj vděčná i většina deváťáků. „Překvapil mě jejich zájem o studování na přijímací zkoušky,“ dodal.

Od 25. května by se do školy měli vrátit i někteří žáci prvních stupňů. Podle pokynů ministerstva školství může být ale ve třídě maximálně 15 dětí. „Budou to spíš takové skupinky,“ řekl Vojáček s tím, že jeho škola asi nebude schopná zajistit vyučování jejich třídními učiteli. „Dozor zajistíme vychovatelem ze školní družiny, nebo asistentem.“ Podle vlastního malého průzkumu o tuto formu výuku bude mít zájem asi polovina dětí. Převažovat tak bude dál distanční výuka.

Připravenost církevních škol na aktuální situaci je podle ředitele asociace ředitelů církevních škol ČR Vojáčka porovnatelná se státními. „Hodně záleží na technologickém vybavení školy. Nemyslím si, že by církevní školy byly v něčem výrazně vyspělejší nebo naopak zaostalejší,“ dodal v rozhovoru pro Radio Proglas.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v podcastových aplikacích Spotify, Soundtier nebo Apple Podcasts.

NyníPísně
Píseň: Jaro (2011); Interpret: Bende Petr, Helan Pavel; Album: Bende P., Helan P.: Live Radio Proglas 2011
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony