Organizace Naděje pomáhá lidem bez domova i v nouzovém stavu

Organizace Naděje pomáhá lidem bez domova i v nouzovém stavu

Pomoc lidem bez domova v krizové situaci nabízí řada neziskových a humanitárních organizací. Podle jejich zástupců nemohou osoby bez přístřešku v současných podmínkách pečovat o svůj zdravotní stav. Hrozí u nich větší riziko šíření nákazy uvnitř vlastní komunity. Členové terénního programu organizace Naděje vyhledávají osoby bez domova v jejich přirozeném prostředí, například v lesích, squatech či přístřešcích. Hostem Dopoledního Proglasu byl vedoucí terénního programu Aleš Strnad.

I přes vysoké riziko nákazy novým typem koronaviru se terénní pracovníci organizace Naděje zatím nesetkali s žádným případem nákazy u osob bez přístřešků. Uvádí to vedoucí terénního programu Aleš Strnad, který Proglasu sdělil, jak jeho členové v krizové situaci pomáhají lidem bez domova:

"Rozdáváme jim jednorázové roušky, ústenky, dezinfekce rukou, hygienické potřeby a podle možností také potraviny. Kvůli nařízením vlády ubylo ve veřejném prostoru běžných občanů i turistů, takže někteří lidé bez domova přišli o tyto typy zdrojů. Zaznamenali jsme  vyšší poptávku po potravinách, které se jim snažíme v rámci pěšího terénu nebo mobilní sociální služby zabezpečit."

Pražský magistrát v nouzovém stavu navýšil počet míst v kempech, ubytovnách, hotelech či hostelech. Zřizovatelé některých typů nocleháren nově rozhodli o jejich celodenním provozu. Ve větších městech napříč republikou vznikla také stanová městečka, která poskytují lidem bez přístřeší kvalitnější životní podmínky. Jedno z nich se nachází i na pražské Císařské louce. Lidé bez domova tyto služby hojně využívají, kapacity v nabízených ubytovacích zařízeních jsou téměř vždy plné. 

Vedoucí terénního programu organizace Naděje Aleš Strnad však vidí v současném nouzovém stavu i pozitiva.

"S lidmi bez domova, kteří teď využívají celodenní ubytovací služby, chceme konzultovat možnosti řešení jejich situace. Nyní je jich více než 400. Pokud s námi budou spolupracovat, zkusíme je spojit se sociálními službami, v budoucnu je zkusíme ubytovat v komerčních zařízeních a podle možností i v nájemních bytech. Nespoléháme se pouze na to, že je ubytujeme pouze na měsíc nebo na dva, případně po dobu nouzového stavu. Vnímáme to s jistým přesahem - chceme s nimi pracovat tak, aby se pokud možno v budoucnu nevrátili zpět na ulici."

Rozhovor s Alešem Strnadem je možné si poslechnout v plném znění v podcastových aplikacích na Spotify, Soundtier či Apple Podcasts.

 

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony