"Nejohroženější potřebují naši pomoc ihned." Charita vyhlašuje koronavirovou sbírku

Na vlně pomoci: Charita vyhlašuje sbírku pro potřebné

Sbírku na pomoc lidem, kterým v důsledku opatření proti šíření koronaviru chybí peníze na základní životní potřeby, vyhlašuje Charita Česká republika. Ta vychází z vlastního průzkumu dopadů prvních dvou týdnů mimořádných vládních opatření. 

Z výsledků vyplývá, že lidi nejvíce ohrožuje nečekané snížení příjmů, ztráta zaměstnání nebo uplynutí lhůt kvůli omezení činnosti úřadů.

Ti nejohroženější navíc potřebují naši pomoc ihned. I kdyby vláda schválila ty nejvstřícnější podmínky podpory, nějakou dobu potrvá, než se uvedou do praxe. A i tak vždycky budou existovat lidé, kteří propadnou sítem a k nimž se systémová pomoc nedostane. Proto vyhlašujeme veřejnou sbírku na pomoc pro ty nejpotřebnější a já prosím všechny, kterým není osud této země lhostejný, o její podporu,“ uvádí ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Jednou z cílových skupin jsou podle Curyla třeba matky samoživitelky:  „Tyto matky, které po uzavření škol zůstaly s dětmi doma, tak samozřejmě na místo své mzdy berou pouze 60 procent své mzdy v rámci ošetřovného, ale ty výpadky příjmů mají mnohem vyšší,“ popisuje ředitel Charity a dodává: „Například kvůli dotovaným obědům měly děti dříve možnost jíst v jídelně, ale teď tyto finanční prostředky musí použít na zajištění stravy. To znamená, že se jim zvedly výdaje a snížily příjmy. A takových lidí je mnoho – nejsou schopni platit své splátky, nájem a podobné věci.“

Takzvaná "Sbírka pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci" má lidem v nouzi pomoct okamžitě. Ředitel Charity Curylo také vysvětlil, jakým způsobem budou vybrané peníze přerozdělovat: „Díky tomu, že jsme spustili síť poraden, které fungují na bázi infolinek pro potřebné, jsme tento problém identifikovali,“ říká Curylo: „Předpokládáme tedy, že na základě vlastního šetření a také na základě poptávky z venku budou jednotlivé poradny a sociální pracovníci provádět sociální šetření oprávněnosti těchto poždavaků. A na základě tohoto šetření budeme tyto částky rozdělovat a pomáhat v jednotlivých případech.