Nikaragua zakázala sedm katolických rádií

Nikaragua zakázala sedm katolických rádií
5. srpna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Ortegův autoritářský režim v Nikaragui rozšířil v poslední době represe vůči svým kritikům i na představitele katolické církve. Podle argentinského zpravodajského webu Infobae se v této souvislosti v Nikaragui objevují hlasy, které viní papeže Františka, že k nim mlčí. Na začátku týdne prezident Daniel Ortega nařídil ukončit působení sedmi katolickým rozhlasovým stanicím v této středoamerické zemi. 

V jednom případě přišla policie pro pracovníky rádia do kostela Pražského Jezulátka ve městě Sébaco. Zadržela asi dvacet z několika desítek věřících, kteří přišli redakční tým bránit, včetně kněze Uriela Vallejose. Telekomunikační úřad TELCOR podle agentury Fides uzavřel Radio Nuestra Señora de Lourdes v La Dalia, Radio Our Lady of Fatima v Rancho Grande, Radio Alliens v San Dionisio a Radio Monte Carmelo v Rio Blanco. "Budeme i nadále informovat a odsuzovat jakoukoli situaci, která by podobně jako tato nadále porušovala svobodu projevu a náboženského vyznání v Nikaragui," uvedla v prohlášení diecéze Matagalpa. Její biskup, Ortegův kritik Rolando Alvarez, na twitteru komentuje: "Všechny naše rozhlasové stanice zavřeli, ale Boží slovo nezruší." 

Před měsícem musely Nikaraguu opustit na dvě desítky řeholnic řádu Misionářek lásky, protože jim úřady po třech dekádách působení zrušily povolení k činnosti. Podobně i další stovce neziskových a charitativních organizací. Do exilu kvůli obavám o život odešlo několik církevních činitelů a nejméně dva kněží jsou ve vězení, uvádí Infobae i agentura Fides. V březnu Ortegova administrativa donutila k opuštění země apoštolského nuncia Waldemara Stanisława Sommertaga, jemuž zrušila souhlas s působením. Vatikán vyjádřil politování a připomněl, že Sommertag se v minulých letech angažoval ve zprostředkování dialogu mezi opozicí a vládou.

"Nechápu, jak může papež František mlčet k represím vůči kněžím," napsala například na twitteru už v květnu nikaragujská spisovatelka Gioconda Belliová. Naopak nikaragujský novinář Israel González, který se zabývá církevním tématy, papeže hájí. Ukončení mise nuncia Sommertaga je podle něj důkazem, že "mezi Managuou a papežským stolcem nejsou dobré vztahy".

zdroje: Fides, ČTK, Reuters

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony