Nikaragujská vláda ignoruje chudé, stěžuje si tamní charita

Nikaragujská vláda ignoruje chudé, stěžuje si tamní charita
9. září 2019 Události Autor: Kristýna Fuksová

Téměř rok nikaragujská vláda blokuje humanitární pomoc místní charitě. Podle agentury Fides nedostala dodávku jídla a léků, které jsou určeny pro sociálně slabé. Mluvčí Biskupské konference Nikaragui Abelardo Mata uvedl, že autoritativní režim přehnaně organizaci kontroluje.

„Všechny aktivity nikaragujské charity a diecézí jsou sociální programy pro ty nejchudší. Nejde o byznys nebo komerci. Chování vlády odráží, jak režim ignoruje potřeby těch, kteří trpí,“ řekl Mata s tím, že vláda zvláště prověřuje pomoc od států jako například Spojených států nebo Německa.

Nikaragua je v současnosti druhým nejchudším státem na západní polokouli. Od roku 2007 stojí v čele země Daniel Ortega, dva roky je viceprezidentkou jeho manželka. U moci se prezident drží podle opozice díky manipulaci voleb a potlačování opozice. Loni v dubnu vypukly v zemi protesty, když se Ortegova levicová váda rozhodla snížit sociální dávky. Protesty se od té doby vystupňovaly a při násilných zásazích proti demonstrantům tu zemřelo na 330 lidí. Podle údajů soukromého sektoru je nyní bez práce 400 tisíc obyvatel.

zdroj: Fides, ČTK

NyníHudební siesta
Skladba: Poem pro housle a orchestr op.25 - Poem; Autor: Chausson Ernest; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Nováková Jitka - housle; Soubor: Pražský symfonický orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Jak se vám líbí